HaberlerEğitimKur'an mealine veya tefsirlere abdestsiz dokunulur mu?

Kur'an mealine veya tefsirlere abdestsiz dokunulur mu?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu tarafından yapılan açıklamada, tefsir, meal ve daha başka yerlerde "Kur'an'ı Kerim ayetlerinin yazıldığı kısma" abdestsiz dokunmanın caiz olmadığı belirtildi.

Kur'an mealine veya tefsirlere abdestsiz dokunulur mu?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, Kur'an mealine veya tefsirlere abdestsiz dokunulup dokunulmayacağı konusunda yeni bir fetva yayımladı.

Fetvada, Kur'an'ı Kerim mealine veya tefsirlere abdestsiz dokunmanın hükmüyle ilgili yaygın görüşün şu şekilde olduğu belirtildi:

"Tefsir kitaplarındaki ayetler, diğer lafızlardan fazlaysa bunun Kur'an olduğuna hükmedilir ve abdestsiz dokunmak caiz olmaz. Nitekim buna benzer tefsir örnekleri vardır. Ancak tefsir bölümü Kur'an lafızlarından fazlaysa -ki genelde böyledir- bu konuda farklı hükümler bulunmakla birlikte muteber olan görüş, dokunmanın veya taşımanın haram olmadığı yönündedir (Nevevî, El Mecmû II, 704).

Meallerde de aynı hüküm söz konusudur; tercüme edilen dilin lafızları Kur'an'ı Kerim lafızlarından fazlaysa abdestsiz dokunmakta ve taşımakta bir sakınca yoktur. Bununla birlikte gerek tefsirlerde gerek meallerde gerekse başka yerlerde Kur'an'ı Kerim ayetlerinin yazıldığı kısma abdestsiz dokunmak caiz değildir."

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da İmam Hatip öğrencilerine TYT-AYT kitap bağışı yapıldıMalatya’da İmam Hatip öğrencilerine TYT-AYT kitap bağışı yapıldı2021 KPSS merkezi yerleştirme takvimi açıklandı2021 KPSS merkezi yerleştirme takvimi açıklandıEKPSS tercih sonuçları açıklandı EKPSS tercih sonuçları açıklandıMidyat Sanat ve Tasarım Fakültesi bina yapım protokolü imza töreni gerçekleştirildiMidyat Sanat ve Tasarım Fakültesi bina yapım protokolü imza töreni gerçekleştirildiMEB duyurdu: Öğrenci nakilleri açıldıMEB duyurdu: Öğrenci nakilleri açıldı
SIRADAKİ HABER