HaberlerEğitimKişinin vücudundaki kılları aldırması caiz midir?

Kişinin vücudundaki kılları aldırması caiz midir?

Fetva Kurulu, insan bedeninde bulunan kılların şer'i açıdan üç şekilde ele alındığını, fıkhî bir kaideye göre bir konu hakkında hüküm mevcut değilse onun mübah olduğuna hükmedildiğini belirtti.

Kişinin vücudundaki kılları aldırması caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Kişinin vücudundaki kılları aldırması caiz midir?" sorusuna yanıt verdi. Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

İnsan bedeninde bulunan kıllar şer'i açıdan üç şekilde ele alınır:

Birincisi; İslam'ın alınmasını tavsiye ettiği ve fıtrattan saydığı kıllardır. Etek altı ile koltuk altını tıraş etmek ve bıyıkları kısaltmak bu kısımdandır. Ebu Hureyre (radiyallahu anh) Peygamber Efendimizden (aleyhissalatu vesselam) şöyle aktarır; "Beş şey fıtrattandır; sünnet olmak, etek tıraşı olmak, tırnakları kesmek, koltuk altı kıllarını gidermek ve bıyıkları kısaltmak (Müslim)."

İkincisi; İslam'ın aldırılmasını haram kıldığı kıllardır. Bunlar kaşları yolmak ve âlimlerin çoğuna göre -bir mazeret yoksa- sakalları kesmektir. Câbir Bin Abdullah (radiyallahu anh) der ki "Ben Resûlullah'tan (aleyhissalatu vesselam) şöyle işittim; 'Allah'u Teâlâ, dişleri inceltip dikkat çekecek hale getiren, kaşları yolup incelterek dikkat çekmeye çalışan ve dövme yaptırarak yaradılışı değiştirenlere lanet etti (Buhari)."

Üçüncüsü ise; İslam'ın hakkında hüküm belirtmediği, helal veya haram olduğuna dair nassın bulunmadığı kıllardır. Bunlar da yukarıda zikredilen yerlerin dışında kalanlardır. Fıkhî bir kaideye göre; bir konu hakkında hüküm mevcut değilse onun mübah olduğuna hükmedilir. Bu bakımdan kişi sosyal bazı nedenlerden dolayı vücudunda bulunan kılları aldırabilir. Yalnız bu husus, kıllarını aldıran kişinin bayanlara benzeme ve mahrem yerlerini başkalarına gösterme gibi uygunsuz davranışlar içerisine girmesine yol açmamalıdır. Abdullah Bin Abbas (radiyallahu anh) der ki "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) erkeklerden kadınlara benzeyenlere ve kadınlardan erkeklere benzeyenlere lanet etti (Buhari)."

İLGİLİ HABERLER

İmam Hatip'ten sosyal medya klavuzuİmam Hatip'ten sosyal medya klavuzuMalatya'da uzaktan eğitime tablet desteğiMalatya'da uzaktan eğitime tablet desteğiEğitimin ve eğitimcilerin sorunları giderilmelidirEğitimin ve eğitimcilerin sorunları giderilmelidirMilli Eğitim Bakanı Selçuk: “Telafi programları hazırlıyoruz”Milli Eğitim Bakanı Selçuk: “Telafi programları hazırlıyoruz”Milli Eğitim Bakanı Selçuk: “Telafi programları hazırlıyoruz”Milli Eğitim Bakanı Selçuk: “Telafi programları hazırlıyoruz”
SIRADAKİ HABER