HaberlerEğitimBankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?

Bankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, bankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaların satın alınmadan önce iyice araştırılması gerektiğini belirtti.

Bankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, yayımladığı fetvada "Bankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Bankaların haciz yoluyla elde ettiği taşınır ve taşınmaz mallara bakılır; eğer haklı yollardan elde edilmişse bunlar bankadan satın alınabilir. Çünkü bu mallar bankanın kendisine aittir. İslam'da bir kimse borcunu ödeme hususunda ihmalkâr davranırsa borç veren, devlet aracılığıyla gidip onun malına el koyabilir. Fakat bu varlıklar faiz borcu gibi haksız sebeplerden dolayı hacze maruz kalmışsa bankanın bu uygulaması gasp hükmüne girdiğinden bunları satın almak caiz olmaz. Çünkü satan kişi malın asıl sahibi değildir.

Bankaların haciz yoluyla elinde bulundurduğu mallar iyi şekilde araştırılmalıdır. Zira bunlar genellikle faiz borçlarını ödeyemeyenlerin mallarıdır. Faiz ise haksız bir kazançtır."

İLGİLİ HABERLER

YKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduÖğrencilerin YKS heyecanı başladıÖğrencilerin YKS heyecanı başladıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldı
SIRADAKİ HABER