HaberlerEğitimBankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?

Bankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, bankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaların satın alınmadan önce iyice araştırılması gerektiğini belirtti.

Bankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, yayımladığı fetvada "Bankaların haciz yollarla elde ettikleri ev ve arabaları satın almak caiz midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Bankaların haciz yoluyla elde ettiği taşınır ve taşınmaz mallara bakılır; eğer haklı yollardan elde edilmişse bunlar bankadan satın alınabilir. Çünkü bu mallar bankanın kendisine aittir. İslam'da bir kimse borcunu ödeme hususunda ihmalkâr davranırsa borç veren, devlet aracılığıyla gidip onun malına el koyabilir. Fakat bu varlıklar faiz borcu gibi haksız sebeplerden dolayı hacze maruz kalmışsa bankanın bu uygulaması gasp hükmüne girdiğinden bunları satın almak caiz olmaz. Çünkü satan kişi malın asıl sahibi değildir.

Bankaların haciz yoluyla elinde bulundurduğu mallar iyi şekilde araştırılmalıdır. Zira bunlar genellikle faiz borçlarını ödeyemeyenlerin mallarıdır. Faiz ise haksız bir kazançtır."

İLGİLİ HABERLER

EKPSS tercih sonuçları açıklandı EKPSS tercih sonuçları açıklandıMidyat Sanat ve Tasarım Fakültesi bina yapım protokolü imza töreni gerçekleştirildiMidyat Sanat ve Tasarım Fakültesi bina yapım protokolü imza töreni gerçekleştirildiMEB duyurdu: Öğrenci nakilleri açıldıMEB duyurdu: Öğrenci nakilleri açıldıEğitim sendikaları yüz yüze eğitimin başlamasını istiyorEğitim sendikaları yüz yüze eğitimin başlamasını istiyorATA AÖF sonuçları açıklandıATA AÖF sonuçları açıklandı
SIRADAKİ HABER