HaberlerEğitimAtanamayan öğretmenlerden MEB'e çağrı

Atanamayan öğretmenlerden MEB'e çağrı

Atanamayan öğretmenler, düzenledikleri basın açıklamasıyla seslerinin duyulmasını ve öğretmen atamalarının 40 bine çıkarılmasını istedi.

Atanamayan öğretmenlerden MEB'e çağrı

Bitlis Gökmeydan'da bir araya gelen atanamayan öğretmenler, basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Eğitim-Bir-Sen Bitlis Şube Başkanı Cabir Durak da destek verdi.

Atanamayan öğretmenler adına basın açıklamasını okuyan Erkan Kavak, Her yıl çığ gibi artarak büyümeye devam eden ataması yapılmayan öğretmen sayısındaki artışın son derece dikkat çekici bir hal aldığına vurgu yaptı.

Mevcut istatistiklerin, 60 bin öğretmen atamasına ne kadar ihtiyaç olduğunu gözler önüne serdiğini dile getiren Kavak, seslerinin duyulmasını istedi.

Kavak "Bizler hayatlarını eğitime adamış ve geriye kalan hayatlarını yine eğitimden yana kullanmaya gönüllü eğitim neferleriyiz. Bu uğurda canla başla mücadele eden ve atama bekleyen biz öğretmenlerin temennisi; sesimize kulak verilmesi, umudumuza ışık olunması ve buna bağlı olarak mezun olmuş ve mezun olacak öğretmenlerimizin hem kendi hem de ülkenin yarınlarına daha umutlu bakabilmelerine yardımcı olunmasıdır." dedi.

Atanamayan öğretmenlerden MEB'e çağrı

"Öğretmen atamaları 60 bine tamamlanmalı"

2020 eğitim bilimleri sınavına 432 bin 753 kişinin başvuruda bulunduğuna dikkat çeken Kavak "Her yıl çığ gibi artarak büyümeye devam eden ataması yapılmayan öğretmen sayısındaki artış son derece dikkat çekici bir hal almıştır. Gelecek yıllarda işin içinden çıkılamaz bir hâl almaması adına 2021 yılında yapılmasını talep ettiğimiz ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması, yukarıda belirttiğimiz ataması yapılmayan öğretmen sayısı ile kıyaslanınca; 60 bin öğretmen atamasının gerekliliğini bir kez daha anlıyoruz." ifadesini kullandı.

Atanamayan öğretmenlerden MEB'e çağrı

"Ücretli öğretmenlik, atanamayan öğretmenlere haksızlıktır"

Ücretli öğretmenliğin hem kendilerine hem de atama bekleyen yüzbinlerce öğretmene bir haksızlık olduğunu belirten Kavak, şunları söyledi:

Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen mevcut iken adını dahi anmaktan imtina ettiğimiz ücretli öğretmenlik hem biz atama bekleyen öğretmenlere yapılan bir haksızlık hem de Türkiye eğitim sistemine vurulmuş bir baltadır. Alakasız bölümlere alakasız branşların yerleştirilmesi ile eğitim adına günden güne korkutucu bir tablo çizmeye devam eden ücretli öğretmenlik hem öğretmenlerin branşlarına hem öğretmenlerin eğitim hayatları boyunca verdikleri emeklere hem de Türkiye eğitim sistemine yapılmış ve ivedilikle dönülmesi gereken büyük bir yanlıştır. Atamamız yapılmadığı için öğretmen değil, öğretmen adayı olarak anılmamız bizi derinden üzmektedir. Oysa hepimiz diplomamızı almaya hak kazandığımız gün ücretli, kadrolu, sözleşmeli veya ataması yapılmayan şeklinde ayrım yapılmaksızın öğretmen olarak anılmaya hak kazandık. Öğretmen olmak devletin bir kurumuna atanmak demek değildir. Tüm öğretmenlerimiz genç dimağlara rehber olmak ve eğitim vermek için diplomasını aldığı gün zaten adaylık statüsünden çıkmıştır.
Atanamayan öğretmenlerden MEB'e çağrı

"Sayıştay raporuna göre 138 bin 393 öğretmen açığı bulunmaktadır"

Sayıştay raporu verilerine göre, ülke genelinde ihtiyaç duyulan 138 bin 393 öğretmen açığının bulunduğuna dikkat çeken Kavak, 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması hem atama bekleyen öğretmenler için hem de Türkiye’nin eğitim sistemini daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacağının altını çizdi.

Kavak "Bakanımız Ziya Selçuk'un 5 Ekim'de yaptığı konuşmasında bahsettiği salgının devam etmesi halinde eğitimde ikili sisteme geçilmesi ya da sınıf mevcutlarını düşürme ile ilgili yapılan planlamalar ve bunlar için hazırlanan düzenlemeler de gösteriyor ki ilerleyen günlerde şu an var olan öğretmen ihtiyacı sayısı en az iki kat artacaktır. Bütün bu etkenler düşünüldüğünde 2021 yılı için ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması hem atama bekleyen öğretmenler için hem de Türkiye’nin eğitim sistemini daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacaktır. Atama bekleyen öğretmenlerin var olan problemlerini ve çözüm önerilerini sunduğumuz bu yazımızda bütün atama bekleyen öğretmenlere umut olacağınızdan, biz öğretmenleri geleceğe daha emin adımlarla ulaştırmak için hazırladığımız problemleri görmezden gelmeyeceğinizden son derece eminiz. Bu problemlerin çözümü sadece atanamayan öğretmenler için değil, Türkiye eğitim sisteminin daha aydınlık yarınlara ulaşması için atılacak büyük bir adım olacaktır." ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

YKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler sınavı değerlendirdiYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler soruları zor süreyi az bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduYKS'ye giren öğrenciler sınav sorularını geçen seneye göre kolay bulduÖğrencilerin YKS heyecanı başladıÖğrencilerin YKS heyecanı başladıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldıBatman’da beşinci sınıf öğrencileri için proje hafızlık okulu açıldı
SIRADAKİ HABER