HaberlerEğitim9 Ağustos Ehliyet Sınavı Sonuçları MEB tarafından açıklandı

9 Ağustos Ehliyet Sınavı Sonuçları MEB tarafından açıklandı

Geçtiğimiz hafta 9 Ağustos Cumartesi günü yapılan ehliyet sınavı soru ve cevapları açıklandı. MEB"nin düzenlediği ve birçok sürücü adayının merakla beklediği ehliyet sınav sonuçları da adaylar için Meb'in sitesinde yayınladı. İşte 09.08.2014 ehliyet sınav sonuçları sorgulama sayfası...

9 Ağustos Ehliyet Sınavı Sonuçları MEB tarafından açıklandı

MEB"nin düzenlediği ve birçok sürücü adayının merakla beklediği ehliyet sınav sonuçları da adaylar için Meb'in sitesinde yayınladı...

Sürücü adaylarının başarılı olup ehliyet almaya hak kazanmaları için İlkyardım, Trafik ve Motor derslerinin her birinden en az,  baraj puan olan 70 puanı almaları gerekmektedir.  Ehliyet sınav sonuçları 9 Ağustos ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından 15 Ağustos'ta açıklandı!

9 Ağustos 2014 ehliyet sınav sonuçları Sorgulamak İçin Tıklayın!

Diğer taraftan; Otomobil, minibüs veya kamyonet kullanmak isteyenlerin aldığı “B” ehliyeti için yapılan sınavda soru sayısı 120'den 60'a indirilirken, sınav süresi 75 dakikaya düşürüldü. Bu çerçevede ehliyet sınavında İlk Yardım Bilgisi dersinden adaylara sorulan soru sayısı 30 iken 15'e, Trafik ve Çevre Bilgisi dersinden sorulan soru sayısı 50'den 25'e, Motor ve Araç Tekniği dersinden sorulan soru sayısı da 40'dan 20'ye çekildi. Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanacakların aldığı A1-A2 ehliyet sınıfı sınav sorusu 90'dan 45'e düşürülürken, süre de 120'den 60 dakikaya indirildi.

Kamyon, Çekici ve Otobüs kullanmak isteyenlerin aldığı 'C-D-E' türü ehliyetlerinde ise sınav sorusu 120'den 60'a, yapılma süresi de 150'den 75 dakikaya çekildi. Özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanan hasta veya engellilerin aldığı 'H' sınıf ehliyet sınav soruları da 80'den 40 indirilirken, süresi de 100'den 50'ye düşürüldü. Yeni Ehliyet ve Kimlik kartları ne zaman değiştirilecek.İçişleri Bakanı Güler, çipli kimlik kartlarının yılbaşından itibaren 3 yıl içerisinde bütün vatandaşlara dağıtılacağını bildirdi.

Bakanlığının yürüttüğü önemli projeler arasında yer alan çipli nüfus cüzdanının, uluslararası standartlara uygun ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içeren kimlik kartları olduğunu söyledi. Türkiye'deki bütün nüfus kimlik kartlarını 3 yılda değiştirmeyi planladıklarını anlatan Güler, "2014'ten itibaren başlayacak, 3'te biri 2014, 3'te biri 2015 ve 2016 olmak üzere her yıl 25-30 milyon aralığında, yeni ürettiğimiz nüfus cüzdanlarını dağıtmış olacağız" dedi. Güler, Nüfus Kanunu'nda uluslararası standartları öngören bir değişikliğe gidilmesinin planlandığını dile getirerek, çalışmaları en kısa zamanda tamamlayıp, Bakanlar Kuruluna sunmayı amaçladıklarını ifade etti..

9 Ağustos 2014 Ehliyet Sınav Soruları İndirmek İçin Tıklayın!

Öte yandan; Ehliyet Alacaklarda Aranan Şartlar

Motorlu taşıtların ehliyet (sürücü belgesi) sahibi olmayan kişiler tarafından karayolunda sürülmesi kanunen yasaktır. Taşıtlar ancak, bu konuda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.Uluslararası sürücü belgesi Türkiye Turing Kurumu tarafından verilmektedir.

Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır:

1) A1, A2 ve F sınıfı ehliyet alacakların 17

2) B, G ve H sınıfı ehliyet alacak olanların 18,

3) C, D ve E sınıfı ehliyet alacak olanların 22 (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren meslek yüksek okullarını bitirenlerde bu şart aranmaz), Mezun olma şartı ise 01/07/2011 tarihine kadar en az ilkokul ,bu tarihten sonra ise ilköğretim mezunu olma zorunluluğu vardır.

Ayrıca; 2014 EHLİYET SINAV TAKVİMİ

14 Haziran 2014 Cumartesi 24 Haziran 2014
12 Temmuz 2014 Cumartesi 21 Temmuz 2014
09 Ağustos 2014 Cumartesi 19 Ağustos 2014
06 Eylül 2014 Cumartesi 16 Eylül 2014
18 Ekim 2014 Cumartesi 28 Ekim 2014
06 Aralık 2014 Cumartesi 16 Aralık 2014

Sürücü belgesi sınıfları:
H sınıfı sürücü belgesi alacak kişilerin ilkokul mezunu olmaları yeterlidir. Bu kişilerde ilköğretim mezunu olma şartı aranmaz.

Diğer Araçları Kullanma Yetisi Yaş Şartı Öğrenim Şartı

A1 Motorbisiklet Yok 17 En az ilköğretim diploması
A2 Motosiklet Yok 17 En az ilköğretim diploması
B Otomobil Traktör, otomobil, minibüs, kamyonet 18 En az ilköğretim diploması
C Kamyonet Kamyon, kamyonet ve otomobil 22 En az ilköğretim diploması
D Çekici B ve F Sınıfı Araçları 22 En az ilköğretim diploması
E Otobüs Traktör, otomobil, minibüs, kamyonet, kamyon 22 En az ilköğretim diploması
F Traktör Yok 17 En az ilköğretim diploması
G İş makinesi Yok 18 En az ilköğretim diploması
H Engelli aracı Kendi sınıfına ait araç 18 En az ilköğretim diploması

2013_ehliyet_sinavi_19062014

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI: Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır...

İLGİLİ HABERLER

Psikoteknik Belgesi 30 Haziran'dan itibaren zorunlu oluyorPsikoteknik Belgesi 30 Haziran'dan itibaren zorunlu oluyorGenç Memur-Sen: ÖSYM'nin yüksek "başvuru ücreti" eğitimde fırsat eşitliğini zedeliyorGenç Memur-Sen: ÖSYM'nin yüksek "başvuru ücreti" eğitimde fırsat eşitliğini zedeliyorBÜ Rektörü Demir: Üniversitemizi sağlık ve enerji birimleri konusunda ilerletmek istiyoruzBÜ Rektörü Demir: Üniversitemizi sağlık ve enerji birimleri konusunda ilerletmek istiyoruzGölbaşı İlçe Müftülüğü yeni hizmet binası dualarla açıldıGölbaşı İlçe Müftülüğü yeni hizmet binası dualarla açıldıDicle Üniversitesi ile Diyarbakır Eğitim-Bir-Sen arasında "Lisansüstü Eğitim" protokolüDicle Üniversitesi ile Diyarbakır Eğitim-Bir-Sen arasında "Lisansüstü Eğitim" protokolü
SIRADAKİ HABER