HaberlerDünyaZarif: "UAEK'nın ani teftişlerini sonlandırmak 2015 anlaşmasını ihlal anlamına gelmiyor"

Zarif: "UAEK'nın ani teftişlerini sonlandırmak 2015 anlaşmasını ihlal anlamına gelmiyor"

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun ani teftişlerini 23 Şubattan itibaren sonlandırma kararının 2015 yılında yapılan nükleer antlaşmaya aykırı olmadığını söyledi.

Zarif: "UAEK'nın ani teftişlerini sonlandırmak 2015 anlaşmasını ihlal anlamına gelmiyor"

Press TV’ye konuşan Zarif, “Attığımız tüm adımlar geri dönüşü mümkün olan adımlardır. 23 Şubat’ta atacağımız adım 2015 yılında imzalanan anlaşmadan çıkmak anlamına gelmiyor.” dedi.

Eğer ABD anlaşmanın tekrar canlanmasını istiyorsa ilk adımı atarak yaptırımları kaldırması gerektiğini belirten Zarif, “ABD antlaşmaya dönmeli ve yaptırımları kaldırmalıdır. ABD, yaptırımlara müptela hale gelmiş durumda. Fakat İran’ın baskılara boyun eğmeyeceğini bilmelidirler.” ifadelerini kullandı.

Zarif ayrıca, ülkesinin nükleer silah üretme peşinde olmadığını tekrarladı.

İran parlamentosundan geçen yıl çıkan bir karar gereğince, anlaşmanın diğer taraflarının anlaşmaya uymamaları durumunda, hükümet, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun ani teftişlerini sonlandıracak.

İran yönetimi ile P5+1 ülkeleri olarak adlandırılan BM Güvenlik Konseyinin daimî üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın yanı sıra Avrupa Birliği arasında yaklaşık üç yıl süren müzakerelerden sonra Temmuz 2015'te "Kapsamlı Ortak Eylem Planı" adı verilen anlaşmaya varılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılının mayıs ayında, 6 ülkenin İran ile imzaladığı nükleer anlaşmadan çekildiklerini ve İran'a yönelik yaptırımların yürürlüğe konulacağını açıklamıştı.

Ancak Joe Biden’ın ABD’de başkan olmasının ardından yönetim, perşembe günü yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmaya tekrar dönme konusunda Iran ile görüşmeye hazır olduğunu duyurdu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER