HaberlerDünyaYunan basını: Erdoğan istedi, Yunanistan'la savaş planlayanlar beraat etti

Yunan basını: Erdoğan istedi, Yunanistan'la savaş planlayanlar beraat etti

Yunan basın-yayın organları, Yunanistan'la savaş çıkarmayı ve darbe yapmayı planlayan 236 Balyoz hükümlüsüne beraat verilmesine ateş püskürdü. "Beraat kararında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın parmağı var" iddiasında bulunan ülkenin saygın ve çok satan gazeteleri, Erdoğan'ın silahlı kuvvetler ile yeni ittifak arayışının sonucunda bu kararın alındığını yazdı.

Yunan basını: Erdoğan istedi, Yunanistan'la savaş planlayanlar beraat etti

Yunan basın-yayın organları, İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aralarında Çetin Doğan ve Ergin Saygun'nun da bulunduğu 236 sanıklı Balyoz hükümlüsüne bütün suçlamalardan beraat kararı vermesine tepki gösterdi.

En çok satan Ta Nea gazetesi, ilk sayfadan "Türk-Yunan krizi planlayanlar beraat etti" başlığıyla verdiği habere iki tam sayfa ayırdı. İç sayfalarda ise "Balyoz generallerine beraat verdiler" başlığını kullanan Ta Nea, "Erdoğan'ın parmağı sayesinde Yunanistan ile savaş çıkarma komploları da öngören suçlular beraat aldılar." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan hükümetini yıkmayı ve Ege'de kendi uçağını düşürerek Yunanistan'la savaş çıkarma planlarının deşifre edilmesinin 'bomba' etkisi yaptığını yazan Ta Nea, Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde bunu ordu karşısında bir güç gösterisine dönüştürdüğünü hatırlattı.

"180 DERECE DÖNEN ERDOĞAN BERAAT ALDIRDI"

Beraat kararının arkasında bu defa cumhurbaşkanı sıfatı ile Erdoğan'ın bulunduğunu yazan Ta Nea, Erdoğan'ın yeni ittifak partnerinin Kemalist devletin silahlı kuvvetleri olduğu belirtti. Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi darbe teşebbüsünden yargılanan ordu mensuplarına dair kanıtların yeterli olmadığını açıkladığı hatırlatıldı.

Erdoğan'ın bu 180 derece dönüşünün ardından dünkü beraat kararının verildiğini yazan Ta Nea, 2003 tarihli seminer kayıtlarının Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu tarafından kamuoyuna duyurulduğu belirtildi.

"DEŞİFRE EDEN BARANSU HAPSE ATILDI"

Baransu'nun bu planı deşifre etmekten ötürü yakın zamanda Türkiye'deki basın özgürlüğü konusunda yeni soru işaretlerine sebep olacak ve haksız şekilde hapse konulmasını eleştiren Yunan gazetesi, seminerde İstanbul'un üzerine çökmekten, Beyazıt ve Fatih camilerinin bombalanması ile Ege'de kendi uçaklarını düşürerek Yunanistan'a açılacak savaşa gerekçe yapılmasına kadar çok sayıda dehşet verici komploya yer verildiği hatırlatıldı.

"DARBECİLERİ SERBEST BIRAKTILAR"

Balyoz darbe planı yapmak suçlamalarından ordu mensuplarına ağır hapis cezaları verilmesi sebebiyle Türkiye demokrasisini öven yorum ve yazılara yer veren Ta Nea gazetesi, dün çıkan beraat kararından sonra ise sert eleştirilere yer vermesi dikkat çekti.

Kathimerini, To Vima, Dimokratia ve Ethnos gibi ülkenin önde gelen gazeteleri de Yunanistan ile savaş çıkarmayı ve Türkiye'de darbe yapmayı planlayan Balyoz hükümlülerine beraat verilmesini eleştirdi.

"TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ ENDİŞE VERİCİ"

Saygın gazetelerden Kathimerini, bugün yayınladığı yorumda, "Türkiye, ana sorumlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyüyen otoriterliği sayesinde hızla polis devletine dönüşme tehlikesi yaşıyor. Bu tepkilere ve sosyal kutuplaşmaya sebebiyet veriyor." denildi.

Türkiye'de İç Güvenlik Yasası'nın sert ifadelerle eleştirildiği makalede, "Türkiye'den her gün gelen haberler, ülkenin geleceği adına çok endişe verici." değerlendirmesi yapıldı. Türkiye'de yapılacak seçimler ve Erdoğan'ın başkanlık ısrarının da analiz edildiği haberde, Türkiye'nin son yıllarda ekonomisinin durgunluğa girdiğinin altı çizildi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER