HaberlerDünyaYolsuzklukları Araştırma Komitesi, Tanzanya Başbakanı'nı istifaya çağırdı

Yolsuzklukları Araştırma Komitesi, Tanzanya Başbakanı'nı istifaya çağırdı

Tanzanya Parlamentosu Yolsuzklukları Araştırma Komitesi, enerji firmalarına ve üst düzey idarecilere 120 milyon Dolar kanunsuz ödeme yapıldığı iddiasıyla Tanzanya Başbakanı Mizengo Pinda'ya istifa çağrısı yaptı. Komite, Pinda'nın hükümetin...

Yolsuzklukları Araştırma Komitesi, Tanzanya Başbakanı'nı istifaya çağırdı
Tanzanya Parlamentosu Yolsuzklukları Araştırma Komitesi, enerji firmalarına ve üst düzey idarecilere 120 milyon Dolar kanunsuz ödeme yapıldığı iddiasıyla Tanzanya Başbakanı Mizengo Pinda'ya istifa çağrısı yaptı. Komite, Pinda'nın hükümetin ödemelerini kontrol etmediğini rapor etti.

Yolzuluk Araştırma Komitesi ayrıca, hükümetin üç önemli bakanına da istifa çağrısı bulundu.

Geçen ay Tanzanya'ya yardım eden Japonya, İngiltere ile Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası gibi kuruluşlar yolsuzluk iddiaları soruşturulana kadar 490 milyon dolarlık bağışı durdurduklarını açıklamışlardı.

İktidardaki Chama cha Mapinduzi (CCM) partisinin büyük oranda kontrol edebildiği Parlamento, Kamu Hesapları Komitesi'nin Pinda'nın istifası için yaptığı çağrıyı değerlendirmek için özel olarak toplandı. İktidar partisi vekillerinin yolsuzluğa adı karışan hükümet üyelerine karşı son derece öfkeli olduğu yerel basına yansıdı.

Tanzanya parlamentosunda yolsuzlukları araştıran komitenin raporuna göre, kamu parası önce enerji firmalarına ödendi daha sonra ise firmaların hesabından bakanlara aktarıldı. Komite, Başbakan Pinda yanında Başsavcı Frederick Werema ile Enerji ve Mineral Bakanı Sospeter Muhongo'nın da istifasını istiyor.

Parlamento komitesi, siyasilerin çaldığı para ile 40 milyon okul sırası alınabileceğini, ya da 10 milyon öğrencinin eğitim masrafının karşılanabileceğini örnek vererek yolsuzluğun boyutunu gözler önüne serdi.

Tanzanya'da 2005 yılında göreve gelen Devlet Başkanı Jakaya Kikwete, yolsuzluklarla etkili mücadele sözü vermişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER