HaberlerDünyaYemen'deki mahkum takası Trump yönetiminin kararına takıldı

Yemen'deki mahkum takası Trump yönetiminin kararına takıldı

​Yemen'de Suudi destekli yönetim ile Ensarullah arasındaki mahkum takasının, görevdeki ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Ensarullah'ı terör listesine alacak olması nedeniyle ertelendi.

Yemen'deki mahkum takası Trump yönetiminin kararına takıldı

Xinhua'nın Yemenli bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, Suudi destekli yönetim ile Ensarullah arasında Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yapılan mahkum takası ertelendi.

Yetkili, mahkum takasının Cumartesi günü Ürdün'de Birleşmiş Milletler'in himayesinde başlamasının planlandığını ancak Washington'un Ensarullah'ı "terör listesine" alacak olması nedeniyle görüşmelerin ertelendiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçen hafta, Joe Biden'ın göreve gelmesinden bir gün önce (19 Ocak) Ensarullah'ı kara listeye alacağını söylemişti.

Ancak, Birleşmiş Milletler ve Yemenli analistler, bu kararın yoksul Yemen ülkesinde, BM aracılığında yürütülen barış planını ve uluslararası yardım çabalarını daha da karmaşık hale getireceğine dikkat çekmişti.

Yemen'de, Suudi destekli Hadi yönetimi ile Ensarullah arasında 2014 yılının sonlarından bu yana çatışmalar sürüyor.

6 yıllık savaşta Suudi koalisyonunun sık sık saldırı düzenlediği ülkede şu ana kadar on binlerce insan hayatını kaybetti, 4 milyon insan yerinden oldu.

İLGİLİ HABERLER

İsviçre, burka yasağı için referanduma gidecekİsviçre, burka yasağı için referanduma gidecekGüney Sudan'da yolcu uçağı düştüGüney Sudan'da yolcu uçağı düştüABD'de göçmenleri taşıyan araç kaza yaptı: 15 ölüABD'de göçmenleri taşıyan araç kaza yaptı: 15 ölüSiyonist işgal rejiminin alıkoyduğu Filistinli ikiz çocuğa kötü muameleSiyonist işgal rejiminin alıkoyduğu Filistinli ikiz çocuğa kötü muameleABD'de Coronavirus'ten ölenlerin sayısı 515 bine dayandıABD'de Coronavirus'ten ölenlerin sayısı 515 bine dayandı
SIRADAKİ HABER