HaberlerDünyaÜrdün: Kudüs ve Mescid-i Aksa ortaklık ve bölünmeyi kabul etmez

Ürdün: Kudüs ve Mescid-i Aksa ortaklık ve bölünmeyi kabul etmez

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif’in bir bütün olduğunu, bölünmeyi ve ortaklığı kabul etmediğini söyledi.

Ürdün: Kudüs ve Mescid-i Aksa ortaklık ve bölünmeyi kabul etmez

Kral Abdullah, Ulusal Meclis'in on dokuzuncu olağanüstü oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, Filistin halkının adil ve meşru haklarından mahrum bırakılmasının, bölgede sürekli çatışmaların yaşanmasının ve istikrarsızlığın devam etmesinin temel sebebi olduğunu vurguladı.

İşgal altındaki Kudüs'ün barışın adresi olduğunu, onun tarihi ve hukuki statüsünü değiştirmeye yönelik herhangi bir adımın kabul edilemeyeceğini belirten Kral Abdullah, "Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif bir bütündür, bölünmeyi ve ortaklığı kabul etmez." dedi.

Abdullah, Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıfların, siyonist işgal rejimi ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan antlaşmaya göre Ürdün Vakıflar, Mukaddesat ve İslami İşler Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunduğunu hatırlattı.

Ürdün, Vadi Araba Anlaşması (1994'te imzalanan Ürdün- siyonist işgal rejimi anlaşması) uyarınca Kudüs'teki din işlerini denetleme hakkını elinde tutuyor.

El-Fetih Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın Mart 2013'te imzaladığı Kudüs ve Kutsal Yerleri Koruma Anlaşması'na göre, Ürdün'ün Kudüs ve Filistin topraklarındaki kutsalları koruma hakkı bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER