HaberlerDünyaÜrdün: Kudüs ve Mescid-i Aksa ortaklık ve bölünmeyi kabul etmez

Ürdün: Kudüs ve Mescid-i Aksa ortaklık ve bölünmeyi kabul etmez

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif’in bir bütün olduğunu, bölünmeyi ve ortaklığı kabul etmediğini söyledi.

Ürdün: Kudüs ve Mescid-i Aksa ortaklık ve bölünmeyi kabul etmez

Kral Abdullah, Ulusal Meclis'in on dokuzuncu olağanüstü oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, Filistin halkının adil ve meşru haklarından mahrum bırakılmasının, bölgede sürekli çatışmaların yaşanmasının ve istikrarsızlığın devam etmesinin temel sebebi olduğunu vurguladı.

İşgal altındaki Kudüs'ün barışın adresi olduğunu, onun tarihi ve hukuki statüsünü değiştirmeye yönelik herhangi bir adımın kabul edilemeyeceğini belirten Kral Abdullah, "Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif bir bütündür, bölünmeyi ve ortaklığı kabul etmez." dedi.

Abdullah, Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıfların, siyonist işgal rejimi ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan antlaşmaya göre Ürdün Vakıflar, Mukaddesat ve İslami İşler Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunduğunu hatırlattı.

Ürdün, Vadi Araba Anlaşması (1994'te imzalanan Ürdün- siyonist işgal rejimi anlaşması) uyarınca Kudüs'teki din işlerini denetleme hakkını elinde tutuyor.

El-Fetih Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın Mart 2013'te imzaladığı Kudüs ve Kutsal Yerleri Koruma Anlaşması'na göre, Ürdün'ün Kudüs ve Filistin topraklarındaki kutsalları koruma hakkı bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER