HaberlerDünyaÜniversiteye giriş sınavı sorusunda yanlışlık yapıldı; başkan istifa ediyor

Üniversiteye giriş sınavı sorusunda yanlışlık yapıldı; başkan istifa ediyor

Güney Kore'de üniversite sınav sorularındaki yanlışlıklar üzerine, Müfredat ve Değerlendirme Enstitüsü (KICE) Başkanı Kim Sung-hoon açıklama yaptı ve istifa edebileceğini duyurdu. Güney Kore'de üniversiteye giriş sınavındaki iki sorunun...

Üniversiteye giriş sınavı sorusunda yanlışlık yapıldı; başkan istifa ediyor
Güney Kore'de üniversite sınav sorularındaki yanlışlıklar üzerine, Müfredat ve Değerlendirme Enstitüsü (KICE) Başkanı Kim Sung-hoon açıklama yaptı ve istifa edebileceğini duyurdu.

Güney Kore'de üniversiteye giriş sınavındaki iki sorunun yanlış olduğu tespit edildi. Özellikle öğrencilerden gelen büyük tepki üzerine ülke çapında test yönetiminden sorumlu KICE başkanı Kim, konuyla ilgili bugün düzenlenen basın toplantısında özür dileyerek istifa edebileceğini söyledi.

Ülkede 13 Kasım'da düzenlenen üniversite giriş sınavında, biyoloji ve İngilizce sınav bölümlerinden birer tane sorunun yanlış veya karışık cevap şıklarının olması tepkilere yol açmıştı. Bunun üzerine toplanan özel bir komisyonun, sözü geçen soru ve şıklarla ilgili araştırmasının ardından bugün açıklama yaptığı bildirildi. Sınavdaki her iki sorunun cevap şıklarında yanlışlık olduğu ve her beş cevap şıkkından bir değil ikisinin doğru cevap kabul edilmesine karar verildiği bildirildi.

Açıklamanın hemen ardından Kim özür dileyerek istifasını verebileceğini duyurdu. KICE'nin daha önceki yıllarda da aynı sorunlarla yüzleştiği ve Kim'in istifa etmesi halinde, sınav sorularındaki yanlışlar nedeniyle istifasını veren üçüncü başkan olacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER