HaberlerDünyaUNICEF, 2021'de yoksul ülkelere Covid-19 aşısı göndereceğini açıkladı

UNICEF, 2021'de yoksul ülkelere Covid-19 aşısı göndereceğini açıkladı

​UNICEF yaptığı açıklamada, dünya liderlerinin aşıların adil bir şekilde dağıtılmasını sağlamaya söz verdikleri takdirde yaklaşık 2 milyar doz Covıd-19 aşısının 2021 yılında gelişmekte olan ülkelere "devasa bir operasyonla" gönderileceğini söyledi.

UNICEF, 2021'de yoksul ülkelere Covid-19 aşısı göndereceğini açıkladı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile küresel bir covıd-19 aşı tahsis planı olan COVAX kapsamında Burundi, Afganistan ve Yemen gibi yoksul ülkelere aşı ve bir milyar şırınga ulaştırmak için 350'den fazla havayolu ve nakliye şirketi ile çalıştığını söyledi.

UNICEF'in Tedarik Bölümü Direktörü Etleva Kadilli yaptığı açıklamada, "Bu paha biçilmez iş birliği, tarihi ve devasa operasyon için yeterli taşıma kapasitesinin mevcut olmasını sağlamak için uzun bir yol kat edecek" ifadesini kullandı.

GAVI aşı grubu, WHO ve Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu tarafından ortaklaşa yönetilen COVAX, hükümetleri Covıd-19 aşılarını biriktirmekten caydırmayı ve her ülkede en fazla risk altında olanları ilk aşılamaya odaklanmayı hedefliyor.

Bu hafta sonu düzenlenen bir G20 zirvesinde dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri, daha fakir ülkelerin dışarıda bırakılmaması için Covıd-19 aşılarının, ilaçlarının ve testlerinin adil bir şekilde dağıtılmasını sağlama sözü verdi.

Dünya Sağlık Örgütüne göre salgından önce bile aşılara erişim, yaklaşık 20 milyon bebeğin ciddi hastalık, ölüm, sakatlık ve hastalıklardan kurtarabilecek aşı almadığı için eşit olmadığı biliniyor.

İLGİLİ HABERLER

Trump'tan 73 kişiye af kararıTrump'tan 73 kişiye af kararıCovid-19 nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da bin 192 Meksika'da bin 584 ölümCovid-19 nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da bin 192 Meksika'da bin 584 ölümHindistan 13 bin Covid-19 yeni vaka ve 162 ölüm bildirdiHindistan 13 bin Covid-19 yeni vaka ve 162 ölüm bildirdiJaponya uçağı acil iniş yaptıJaponya uçağı acil iniş yaptıPakistan'da yolcu otobüsü takla attı: 8 ölü 20 yaralıPakistan'da yolcu otobüsü takla attı: 8 ölü 20 yaralı
SIRADAKİ HABER