HaberlerDünyaUNICEF, 2021'de yoksul ülkelere Covid-19 aşısı göndereceğini açıkladı

UNICEF, 2021'de yoksul ülkelere Covid-19 aşısı göndereceğini açıkladı

​UNICEF yaptığı açıklamada, dünya liderlerinin aşıların adil bir şekilde dağıtılmasını sağlamaya söz verdikleri takdirde yaklaşık 2 milyar doz Covıd-19 aşısının 2021 yılında gelişmekte olan ülkelere "devasa bir operasyonla" gönderileceğini söyledi.

UNICEF, 2021'de yoksul ülkelere Covid-19 aşısı göndereceğini açıkladı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile küresel bir covıd-19 aşı tahsis planı olan COVAX kapsamında Burundi, Afganistan ve Yemen gibi yoksul ülkelere aşı ve bir milyar şırınga ulaştırmak için 350'den fazla havayolu ve nakliye şirketi ile çalıştığını söyledi.

UNICEF'in Tedarik Bölümü Direktörü Etleva Kadilli yaptığı açıklamada, "Bu paha biçilmez iş birliği, tarihi ve devasa operasyon için yeterli taşıma kapasitesinin mevcut olmasını sağlamak için uzun bir yol kat edecek" ifadesini kullandı.

GAVI aşı grubu, WHO ve Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu tarafından ortaklaşa yönetilen COVAX, hükümetleri Covıd-19 aşılarını biriktirmekten caydırmayı ve her ülkede en fazla risk altında olanları ilk aşılamaya odaklanmayı hedefliyor.

Bu hafta sonu düzenlenen bir G20 zirvesinde dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri, daha fakir ülkelerin dışarıda bırakılmaması için Covıd-19 aşılarının, ilaçlarının ve testlerinin adil bir şekilde dağıtılmasını sağlama sözü verdi.

Dünya Sağlık Örgütüne göre salgından önce bile aşılara erişim, yaklaşık 20 milyon bebeğin ciddi hastalık, ölüm, sakatlık ve hastalıklardan kurtarabilecek aşı almadığı için eşit olmadığı biliniyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER