HaberlerDünyaUluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki nükleer tesislere erişimi durduruldu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki nükleer tesislere erişimi durduruldu

İran, dün gece yarısı itibariyle Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki nükleer tesislere erişiminin durdurulduğunu açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki nükleer tesislere erişimi durduruldu

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) nezdindeki temsilcisi Kazım Garipabadi “Bu gece yarısı itibariyle artık 'Ek Protokol'ün üzerinde bir taahhüdümüz kalmadı ve nükleer tesislere de bununla ilgili gerekli talimat verildi'' dedi.

İran Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, daha önce yaptığı açıklamada, "Meclis yasasına göre 23 Şubat’tan itibaren Ek Protokol'ün uygulanması tamamen askıya alınacak ve nükleer koruma önlemleri dışındaki her türlü erişim kesinlikle yasak ve illegaldir. Yasanın 7. madde uyarınca gelecekte Ajans ile her türlü koruma önlemleri dışı iş birliği, meclis kararını gerektirir. 9. madde ise yasananı tam olarak uygulanmasını garanti edecektir." demişti.

İLGİLİ HABERLER

ABD'de göçmenleri taşıyan araç kaza yaptı: 15 ölüABD'de göçmenleri taşıyan araç kaza yaptı: 15 ölüSiyonist işgal rejiminin alıkoyduğu Filistinli ikiz çocuğa kötü muameleSiyonist işgal rejiminin alıkoyduğu Filistinli ikiz çocuğa kötü muameleABD'de Coronavirus'ten ölenlerin sayısı 515 bine dayandıABD'de Coronavirus'ten ölenlerin sayısı 515 bine dayandıMescid-i Aksa muhafızlarından Hatice Huveys siyonist işgal rejimince alıkonulduMescid-i Aksa muhafızlarından Hatice Huveys siyonist işgal rejimince alıkonulduİran'da 8 bin 495 yeni Covid-19 vakası tespit edildiİran'da 8 bin 495 yeni Covid-19 vakası tespit edildi
SIRADAKİ HABER