HaberlerDünyaUluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki nükleer tesislere erişimi durduruldu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki nükleer tesislere erişimi durduruldu

İran, dün gece yarısı itibariyle Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki nükleer tesislere erişiminin durdurulduğunu açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun İran'daki nükleer tesislere erişimi durduruldu

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) nezdindeki temsilcisi Kazım Garipabadi “Bu gece yarısı itibariyle artık 'Ek Protokol'ün üzerinde bir taahhüdümüz kalmadı ve nükleer tesislere de bununla ilgili gerekli talimat verildi'' dedi.

İran Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, daha önce yaptığı açıklamada, "Meclis yasasına göre 23 Şubat’tan itibaren Ek Protokol'ün uygulanması tamamen askıya alınacak ve nükleer koruma önlemleri dışındaki her türlü erişim kesinlikle yasak ve illegaldir. Yasanın 7. madde uyarınca gelecekte Ajans ile her türlü koruma önlemleri dışı iş birliği, meclis kararını gerektirir. 9. madde ise yasananı tam olarak uygulanmasını garanti edecektir." demişti.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER