HaberlerDünyaUkrayna, NATO üyeliği için yasal süreci başlatıyor

Ukrayna, NATO üyeliği için yasal süreci başlatıyor

AB ekonomik işbirliği anlaşmasının imzalanmaması nedeni ile Meydan Devrimi’nin yaşandığı Kiev, NATO üyeliğini gündeme taşıyor. Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ile sonuçlanan gelişmelerde ülkenin doğu bölgesinde iç savaş patlak verdi. BM verilerine göre Nisan ortasından bu yana 2220 kişi hayatını kaybetti ve 6 bine yakın kişi de yaralandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Minsk’te anlaşma sağlayamaması Kiev’i, NATO ile işbirliğini güçlendirmeye yönlend

Ukrayna, NATO üyeliği için yasal süreci başlatıyor
AB ekonomik işbirliği anlaşmasının imzalanmaması nedeni ile Meydan Devrimi’nin yaşandığı Kiev, NATO üyeliğini gündeme taşıyor. Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ile sonuçlanan gelişmelerde ülkenin doğu bölgesinde iç savaş patlak verdi. BM verilerine göre Nisan ortasından bu yana 2220 kişi hayatını kaybetti ve 6 bine yakın kişi de yaralandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Minsk’te anlaşma sağlayamaması Kiev’i, NATO ile işbirliğini güçlendirmeye yönlendirdi.

Ukrayna Başbakanı Arsenıy Yatsenyuk, hiçbir bloğa üye olmamayı öngören yasayı değiştirmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Ülkesinin dış politika hedefinin Avrupa Birliği’ne tam üyelik olduğunu ifade eden Yatsenyuk, tasarı ile AB üyeliğini önleyecek ekonomik, siyasi ya da diğer siyasi birliklere katılımı da imkansız kılacaklarını söyledi. Ukrayna Başbakanı, Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi ile dün gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda bu yönde bir karar alındığı bilgisini paylaştı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov da ülkenin tarafsız pozisyonunun değiştirilmesi konusunda hükümetin karar aldığını, değişiklik öngören tasarının parlamentoya bir an önce ulaştırılacağını belirtti. Parlamentonun bunu onaylaması durumunda Ukrayna’nın NATO üyeliği yolunun açılacağını ifade eden Avakov, “Bu çok doğru bir adım. Mevcut şartlarda böyle bir adıma karşı çıkmak için deli olmak gerekir…” ifadelerini kullandı.

NATO’DAN YEŞİL IŞIK

Ukrayna’nın girişimine NATO yeşil ışık yaktı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Ukrayna’nın kendi askeri politikaları konusunda karar verme yetkisine sahip olduğunu söyledi. Brüksel’de konuşan Rasmussen, Ukrayna’da yaşanan siyasi tartışmalarda taraf olmadıklarını, Ukrayna’nın kriterleri karşılaması durumunda bunun mümkün olabileceğini söyledi. Rusya’nın tepkileri üzerine, Ukrayna ve Gürcistan’ın 2008 NATO Bükreş zirvesinde tam üyelik için son aşama olan “Üyelik Eylem Planı’na dahil edilmesine olumlu cevap verilmemişti.

POROŞENKO NATO ZİRVESİNE KATILIYOR

Ukrayna krizi nedeni ile Rusya ile ilişkileri donduran NATO, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’yu Galler’de gelecek hafta yapılacak zirveye davet etti. Poroşenko’nun burada ABD Başkanı Barack Obama ile de ikili görüşmelerde bulunması bekleniyor. Ukrayna, NATO ülkelerinden ülkenin doğu bölgesinde yaşanan krizi aşmak için yardım talebinde bulunacak. Poroşenko’nun Ukrayna’da Rus askerlerinin savaştığı iddiasına destek veren NATO, sayılarının bin civarında olduğunun tahmin edildiğini ifade etmişti. Rusya ise Ukrayna’da hafta başında sınırı yanlışlıkla geçen 9 askerden başka Rus askeri olmadığını savunuyor. NATO üyesi ülkelerin daimi temsilcileri de Ukrayna’da yaşanan krizi masaya yatırdı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER