HaberlerDünyaUganda ordusu: Somali'de 189 El Şebab üyesi öldürüldü

Uganda ordusu: Somali'de 189 El Şebab üyesi öldürüldü

Uganda ordusu, kamplarına düzenlenen saldırıda El Şebab örgütünün 189 savaşçısının öldürüldüğünü açıkladı.

Uganda ordusu: Somali'de 189 El Şebab üyesi öldürüldü

Merkezi Hükümeti desteklemek ve El Şebab'ın Somali Hükümetini devirmeye yönelik çabalarını bertaraf etmek için Somali'de konuşlandırılan Afrika Birliği barışı koruma misyonunun bir parçası olan Uganda Halk Savunma Gücü yaptığı açıklamada, başkent Mogadişu'nun 100 kilometre güneybatısındaki köylerde bulunan El Şebab sığınaklarına baskın düzenlendiğini duyurdu.

Ugandalı askerlerin herhangi bir kayıp vermediği belirtilen açıklamada operasyonun kara ve havadan gerçekleştirildiği kaydedildi.

Afrika Birliği askeri birlikleri tarafından Mogadişu'dan çıkarıldığı 2011 yılına kadar orta ve güney Somali'nin çoğunu kontrol eden El Şebab örgütü, toprak kaybına rağmen Somali'nin orta ve güney bölgelerinin bazı kısımlarını hala kontrol etmeyi sürdürüyor.

19 bin kişilik çok uluslu AU askeri birliklerinin yıl sonuna kadar Somali'den çekileceği bildiriliyor. Bu durumda ülkenin güvenliğinin sorumluluğu Somalili askeri güçlerde olacak.

İLGİLİ HABERLER

Fransa’da son 4 ayın günlük en yüksek vaka sayısı kaydedildiFransa’da son 4 ayın günlük en yüksek vaka sayısı kaydedildiSiyonist işgal rejimi Filistinli 5 genç kızı alıkoyduSiyonist işgal rejimi Filistinli 5 genç kızı alıkoyduYunanistan’da Covid-19 aşısı olanlarda 5 ağır yan etki görüldüYunanistan’da Covid-19 aşısı olanlarda 5 ağır yan etki görüldüABD'de bir günde 2 bin 255 kişi daha Covid-19'dan öldüABD'de bir günde 2 bin 255 kişi daha Covid-19'dan öldüÇin: İran'a yönelik uygulanan yaptırımlar kaldırılmalıÇin: İran'a yönelik uygulanan yaptırımlar kaldırılmalı
SIRADAKİ HABER