HaberlerDünyaUCM işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlara yönelik soruşturma başlattı

UCM işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlara yönelik soruşturma başlattı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), siyonist işgal rejiminin, 1967’de işgal ettiği Filistin topraklarında savaş suçu işlemesi ile ilgili resmi soruşturmanın başladığını duyurdu.

UCM işgal altındaki Filistin topraklarında işlenen suçlara yönelik soruşturma başlattı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu soruşturmanın, 13 Haziran 2014 tarihinden itibaren Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'te işlenen ve mahkemenin yargı yetkisine giren suçları kapsayacağını vurguladı.

 Bensouda, bu bağlamda ofisinin, en uygun zamanda soruşturmanın önceliklerini belirleyeceğini belirterek, birtakım zorluklara rağmen ofisinin, Roma Statüsü uyarınca kendisine verilen nihai sorumluluklardan uzak duramayacağının ve görevlerini yerine getireceğinin altını çizdi.

Bensouda, “Roma Statüsü'ne göre, taraf bir devlet, herhangi bir davayı savcılığa havale eder ve konuyla ilgili soruşturma başlatılmasını gerekli kılan gerekçe tespit ederse bu durumda ofis harekete geçmek zorundadır.” dedi.

Geçtiğimiz ay UCM, siyonist rejimin, 1967’de işgal ettiği Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarını soruşturma yetkisine sahip olduğuna dair karar vermişti.

Buna göre, abluka altındaki Gazze Şeridi, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs, soruşturmaya dâhil edilen Filistin toprakları içerisinde yer alıyor. Bu kararla birlikte UCM savcılarının işgal rejiminin askeri operasyonlarına yönelik savaş suçu soruşturması açabilmelerinin önü açılmış oldu.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER