HaberlerDünyaTürkmenistan 786 kişiye vatandaşlık hakkı tanıdı

Türkmenistan 786 kişiye vatandaşlık hakkı tanıdı

Orta Asya'nın enerji devi ülkesi Türkmenistan, 786 kişiye vatandaşlık hakkı tanıdı.

Türkmenistan 786 kişiye vatandaşlık hakkı tanıdı
Orta Asya'nın enerji devi ülkesi Türkmenistan, 786 kişiye vatandaşlık hakkı tanıdı.

Türkmenistan'ın başkent Aşkabat'ta göç ile ilgili uluslararası konferans düzenlendi. Türkmenistan hükümeti, Uluslararası Göç Örgüt ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından düzenlenen konferansa, 29 ülkeden ve 15 uluslararası örgütten üst düzey temsilciler katıldı. Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov'un ev sahipliği yaptığı konferansa, Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü William Lacy Swing, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Başkan Yardımcısı Wolker Turk, Bağımsız Devletler Topluluğu İcra Sekreteri Sergey Lebedev yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Uluslararası konferansta, yasadışı göç ve mültecilerin korunması ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin programlarına aktif katılan Türkmenistan hükümeti, 2005 yılında 13 bin kişiyi vatandaşlığa kabul etmişti. 2011-2013 yılları arasında 4 bin kişiye Türkmenistan pasaportu verildi. Söz konusu konferans öncesinde de 786 kişi Türkmen vatandaşlığına alındı.

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyorTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıTigray bölgesinde açlık felaket boyutlara ulaştıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdıSiyonist işgal rejimi Batı Şeria'da Filistinlilere saldırdı
SIRADAKİ HABER