HaberlerDünyaTürkmen liderin bozkurt işaretine Kerkük'teki aşiretlerden tepki

Türkmen liderin bozkurt işaretine Kerkük'teki aşiretlerden tepki

​Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’nin Kerkük’te Türkmen silahlı grupları ziyareti esnasında bozkurt işareti yaparak yaptığı açıklamalar Kürt ve Arapların tepkisine neden oldu.

Türkmen liderin bozkurt işaretine Kerkük'teki aşiretlerden tepki

8 Ocak'ta Kerkük ve çevresinde nöbet tutan Türkmen silahlı grupları ziyaret eden Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, bozkurt işareti yaptığı fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı.

Rudaw'da yer alan habere göre Balawa, Kumpetler, Turklan, Gardagli ve Yaci köylerini de kapsayan ziyaretini Twitter hesabından paylaşan Salihi, "Bugün Türkmen köylerimizde, Kerkük’ün çevresinde nöbet tutan kahraman askerlerimizin yanında idik.  Nöbet tutup, ‘Her şey vatan için’ diyen arslanlarımız sayesinde evlerimizde rahat uyumaktayız." dedi.

Salihi, "Türkmeneli (Kerkük), Türkmen askerler sayesinde IŞİD ve PKK’dan temizlenmiştir" ifadelerini kullandı.

Salihi’ye tepkiler

Erşat Salihi’nin açıklamalarına ve vermek istediği mesaja Kerkük’te yaşayan Kürt ve Araplar tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden de Salihi’nin Kerkük’ün toplumsal yapısına aykırı şekilde "ırkçı" mesajlar verdiği şeklinde eleştiriler yapıldı.  

Rûdaw’a konuşan Türkmeneli Partisi lideri Timur Bayati, bozkurt işaretinin "Türklüğün işareti" sembolü olduğunu belirterek, "Bu işaret Türkleri kurtaran bozkurdu temsil ediyor. Büyük büyükbabamız Oğuzhan ile birlikte gelen eski bir efsaneye dayanıyor." dedi.

Bayati, "Türk milletinin hayatta kalma miti" olan bu efsanenin de tıpkı Arapların Antarah bin Şaddad ve Kürtlerin Demirci Kawa efsanesi gibi olduğunu söyledi.

Kerkük Arap İttifakı üyesi Yunus Şeyh Asi ise, "Irak vatandaşlarına karşı ve ülkenin birliği aleyhine olan her türlü davranışı reddediyoruz, saygı duymuyoruz. Irak halkı arasında ayrımcılık yapan ve parçalanmaya neden olan bu tür tavırlar kabul edilemez. Biz Irak'ın coğrafi birliğini savunuyoruz." diye konuştu.

Kürdistan Yurtseverler Birliği Kerkük Milletvekili Elmas Fadıl da "Toplumsal barışa hizmet etmeyen, bir arada yaşama kültürüne saygı göstermeyen ve kışkırtıcılığa neden olan yaklaşımları reddediyoruz," ifadelerini kullandı.  

Salihi bu bez bozkurt işaretini profil fotoğrafı yaptı

Erşad Salihi ise kendisine gelen tepkiler üzerine "bozkurt işareti" yaptığı fotoğrafı Twitter hesabından profil fotoğrafı yaptı.

Salihi, "Bozkurt, 'Ben Türk’üm' demenin şekillenmiş hâlidir. Kimseden çekinmeden, kimselere aldırış etmeden bu işareti yapmaya devam edeceğiz. Bundan sonra selamımız, Türklüğün sembolü Bozkurt ile olacaktır." diye yazdı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER