HaberlerDünyaTuğgeneral Asiri: 500 Pakistanlı tahliye edildi

Tuğgeneral Asiri: 500 Pakistanlı tahliye edildi

Koalisyon Güçleri adına operasyonlar hakkında basına günlük brifing sunan Tuğgeneral Ahmet Asiri, dün yaklaşık 500 Pakistanlının Yemen'den tahliye edildiğini söyledi.

Tuğgeneral Asiri: 500 Pakistanlı tahliye edildi

Tahliye işlemini Pakistan güçlerinin yaptığını belirten Asiri, Koalisyon Güçleri'nin Yemen hava sahasında güvenliği sağladığını açıkladı. Asiri, Suudi Arabistan'ın öncülüğünde Yemen hava operasyonlarının dördüncü gününde ise Koalisyon Güçleri'nin Husilere ait cephanelikleri vurduğunu söyledi. Sözcü Asiri, "Husi milisler, Yemen'in her yerini cephanelik yapmış." dedi.

Husilerin gidecek güvenli yerlerinin kalmadıklarına dikkat çeken Asiri, militanların saklamaya çalıştığı uçakların vurulduğunu belirtti.

Suudi Arabistan'ın güneyinde Yemen sınırında son 24 saatte Husilere ait araç, malzeme, teçhizat ve komuta merkezinin tahrip edildiğini dile getiren Sözcü, "Belirlenen hedeflere ulaşılması için operasyonlar tüm hızıyla devam edecek ve Husilere baskı devam edecek." dedi.

"Husi milislerin hareket alanları daraldı ve hareketleri ağırlaştı." diye konuşmasına devam eden Tuğgeneral, Yemen'in sınırına yakın Suudi Arabistan bölgelerinde herhangi bir tahliyenin söz konusu olmadığını, ancak böyle bir şey gerektiği zaman Suudlu vatandaşların güvenliği için yapılabileceğini ifade etti.

Bir soru üzerine Sözcü Asiri, "Şimdilik kara harekatını gerektirecek bir durumun yok, hava operasyonları şimdilik yetiyor. Eğer gerekirse kara hareketi yapılır." dedi. Kara hareketi için hazırlığınız var mı sorusuna ise "Her türlü hazırlığımız mevcut." şeklinde cevap verdi.

'Husiler ve Ali Abdullah Salih Koalisyon Güçleri'ne teslim olursa operasyonlar biter mi?' sorusuna da hareket başlayınca şahısların hedef alınmadığını, operasyonların hedefinin Yemen iç güvenliği, istikrarı ve meşruiyet için yapıldığını belirten Asiri, "Bunlar gerçekleştiği zaman operasyonu hedefine ulaşmış olur." dedi.

Sözcü son olarak Husilerin Yemen'de herhangi bir limanı kullanamayacağını, Koalisyon Güçleri'nin buna müsaade etmeyeceğini söyledi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Fransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıFransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıSiyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit etti Siyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit ettiABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçtiİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçti
SIRADAKİ HABER