HaberlerDünyaTrump'ın Bağdat'taki ABD büyükelçiliği saldırısına ilişkin iddialarına İran'dan yalanlama

Trump'ın Bağdat'taki ABD büyükelçiliği saldırısına ilişkin iddialarına İran'dan yalanlama

​İran Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak'taki ABD Büyükelçiliği'ne yapılan son saldırının arkasında İran'ın olduğu yönündeki iddiasını "temelsiz" olarak nitelendirdi.

Trump'ın Bağdat'taki ABD büyükelçiliği saldırısına ilişkin iddialarına İran'dan yalanlama

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Trump’ın İran aleyhindeki iddiaları ile ilgili, "Bu söylemler ve tekrarlanan, temelsiz, sahte ithamlar Trump’ın zor durumunu bastırmak içindir." dedi.

Hatibzade, "Daha önce defalarca ilan edildiği gibi diplomatik ve meskun mahallere saldırı kabul edilemezdir ve bu konuda da parmaklar ABD ve bölgedeki müttefiklerine çevrilmiş durumdadır zira bunlar bölgede gerginliği arttırmak istemekteler. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, İran’ın Amerikan terörizmine yanıtı açık, cesaretli ve uygun düzeydeydi ve ABD yeni fitnelerini anlatmak için daha inandırıcı senaryolar bulmalı." ifadelerini kullandı.

Trump’a Beyaz Saray’daki son günlerinde gerginlik yaratmak ve tehlikeli maceracılıklardan kaçınması yönünde ikazda bulunan Hatibzade, İran açısından mevcut şartlarda her hangi bir akılsızca eylemin sonuçlarından ABD’nin sorumlu olacağını söyledi.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine yapılan füze saldırısının İran füzeleri ile yapıldığını iddia etmişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER