HaberlerDünyaTrump'a yönelik azil oturumu başladı

Trump'a yönelik azil oturumu başladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın azline yönelik Temsilciler Meclisi'nde, maddenin ele alınacağı oturum başladı.

Trump'a yönelik azil oturumu başladı

Donald Trump, görevden alınması istemiyle yeniden Kongrenin gündeminde.

Tartışmaların ardından oturumun sonunda Trump'ı "ABD hükümetine karşı kasten şiddete teşvik" ile suçlayan azil maddesinin oylaması yapılacak. Çoğunluğa sahip olan Demokratlar'ın maddeye "evet" oyu verecekleri düşünülüyor ve söz konusu azil maddesinin kabul edilmesi bekleniyor.

Trump, ABD tarihinde "görevden alınması istemiyle 2 kez suçlanan ilk başkan" olarak kayıtlara geçecek. Trumpchakkındaki azil maddesinin kabul edilmesinin ardından azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trump'ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senato'nun söz konusu oylamayı ne zaman yapacağı ise henüz belli değil.

Senato'nun Trump'ı suçlu bulması için 100 senatörün en az 3'te 2'sinin bu yönde oy kullanması gerekiyor.

Azil işleminin ilk oylaması 2019 yılında yapıldığı Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesi dolayısıyla yapılmış ve Şubat 2020'de Senato'daki oturumda aklanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Fransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıFransa'da salgın nedeniyle can kaybı 614 artarak 75 bine yaklaştıSiyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit etti Siyonist işgalciler bir Filistinli genci şehit ettiABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken olduİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİtalya'da salgın nedeniyle son 24 saatte 541 ölümİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçtiİngiltere'de salgın nedeniyle can kaybı 100 bini geçti
SIRADAKİ HABER