HaberlerDünyaTrump'a yönelik azil oturumu başladı

Trump'a yönelik azil oturumu başladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın azline yönelik Temsilciler Meclisi'nde, maddenin ele alınacağı oturum başladı.

Trump'a yönelik azil oturumu başladı

Donald Trump, görevden alınması istemiyle yeniden Kongrenin gündeminde.

Tartışmaların ardından oturumun sonunda Trump'ı "ABD hükümetine karşı kasten şiddete teşvik" ile suçlayan azil maddesinin oylaması yapılacak. Çoğunluğa sahip olan Demokratlar'ın maddeye "evet" oyu verecekleri düşünülüyor ve söz konusu azil maddesinin kabul edilmesi bekleniyor.

Trump, ABD tarihinde "görevden alınması istemiyle 2 kez suçlanan ilk başkan" olarak kayıtlara geçecek. Trumpchakkındaki azil maddesinin kabul edilmesinin ardından azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trump'ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senato'nun söz konusu oylamayı ne zaman yapacağı ise henüz belli değil.

Senato'nun Trump'ı suçlu bulması için 100 senatörün en az 3'te 2'sinin bu yönde oy kullanması gerekiyor.

Azil işleminin ilk oylaması 2019 yılında yapıldığı Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesi dolayısıyla yapılmış ve Şubat 2020'de Senato'daki oturumda aklanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER