HaberlerDünyaTanzanya Devlet Başkanı Magufuli öldü

Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli öldü

​Tanzanya Devlet Başkanı Yardımcısı Samia Suluhu Hassan, Devlet Başkanı John Magufuli'nin öldüğünü açıkladı.

Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli öldü

Tanzanya Devlet Başkanı Yardımcısı Samia Suluhu Hassan, 2 haftadır nerede olduğu bilinmeyen Devlet Başkanı John Magufuli'nin öldüğünü duyurdu.

Hassan, Magufuli'nin 6 Mart'ta Jakaya Kikwete Kardiyak Enstitüsünde hastaneye kaldırıldığını ve Darüs selam'daki Mzena Devlet Hastanesinde öldüğünü söyledi. Hassan, ülkenin 14 günlük bir yas sürecine gireceğini duyurdu.

Magufuli'nin ölüm haberi, Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldığı şüphesiyle nerede olduğuna dair haftalarca süren spekülasyonlardan sonra geldi.

Geçen yıl Tanzanya'da Covid olmadığını açıklayan Magufuli, virüse yakalandığı ve Amref Flying Doctors servisi aracılığıyla 8 Mart'ta Nairobi'ye götürüldüğü söylentileri çıkmıştı.

61 yaşındaki Magufuli, en son 24 Şubat'ta projeleri incelediği ve halka açık toplantılara hitap ettiği bir ticaret merkezi olan Darüsselam'da bir tur sırasında halkın önünde görülmüştü.

29 Ekim 1959'da Tanzanya'nın kuzeybatısındaki Chato'da doğan Magufuli, 2020'de Başkanlık seçimini tartışmalı bir şekilde kazandıktan sonra 2025'e kadar sürecek olan 2'inci Başkanlık döneminde bulunuyordu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER