HaberlerDünyaTaliban heyeti Tahran'ı ziyaret etti

Taliban heyeti Tahran'ı ziyaret etti

​İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran'da Molla Abdulgani Berader başkanlığındaki Taliban heyeti ile görüştü.

Taliban heyeti Tahran'ı ziyaret etti

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Taliban heyetiyle yaptığı görüşmeye ilişkin, Afganistan’da tüm etnik ve siyasi grupların katılımıyla kapsayıcı bir hükümet kurma fikrini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Zarif, "Siyasi kararlar boşlukta gerçekleşemez ve kapsayıcı bir hükümetin oluşumu, anayasa gibi temel yapılar, kurumlar ve kanunlar dikkate alınarak gerçekleşmelidir." dedi.

İran’ın Taliban ile hükümet ve diğer Afgan grupları arasındaki diyaloğu kolaylaştırmaya hazır olduğunu belirten Zarif, savaş ve Afganistan’ın işgalinin ülken halkına büyük zarar verdiğine dikkat çekti.

Zarif, Afganistan’da barışın sağlanmasıyla Afgan halkının acılarının bir an önce bitmesini temenni ettiklerini söyledi.

Görüşmede barış süreci ve Afgan gruplar arasındaki görüşmelere dair bir rapor sunan Taliban Siyasi Ofis Temsilcisi Molla Abdulgani Berader de İran-Afganistan ilişkilerinin her zaman dostluk temeline dayandığını vurguladı. Berader, Afganistan'da barış ve huzurun sağlanmasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesini temenni etti.

DAİŞ'in Afganistan ve bölgedeki yıkıcı rolüne işaret eden Berader, tüm etnik ve siyasi grupların katılımıyla kapsayıcı bir hükümetin kurulmasını Afganistan’da barışın sağlanması için gerekli bir şart olarak nitelendirdi.

İLGİLİ HABERLER

Irak Başbakanı Kazımi’den Erbil’e “ulusal diyalog” çağrısıIrak Başbakanı Kazımi’den Erbil’e “ulusal diyalog” çağrısıUluslararası Kudüs Müessesesi: Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı savunmak şer’i bir görevdirUluslararası Kudüs Müessesesi: Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı savunmak şer’i bir görevdirİran'da 8 bin 313 Covid-19 vakası tespit edildiİran'da 8 bin 313 Covid-19 vakası tespit edildiSiyonist işgalci rejim 18 Filistinliyi alıkoyduSiyonist işgalci rejim 18 Filistinliyi alıkoyduŞeyh İkrime Sabri'den "Aksa'yı ziyaret edin" çağrısıŞeyh İkrime Sabri'den "Aksa'yı ziyaret edin" çağrısı
SIRADAKİ HABER