HaberlerDünyaTaliban'dan "yeni hükümet sistemi İslami olmalı" mesajı

Taliban'dan "yeni hükümet sistemi İslami olmalı" mesajı

​Taliban yetkilisi Molla Abdulgani Baradar, perşembe günü bir oturumda Afganistan'ın bir sonraki siyasi sisteminin İslami ve kapsayıcı olması gerektiğini açıkladı.

Taliban'dan "yeni hükümet sistemi İslami olmalı" mesajı

Taliban lideri yardımcısı Molla Abdulgani Baradar, grubun Afganistan'daki çatışmayı müzakereler yoluyla çözme iradesine sahip olduğunu söyledi.

Baradar, bir sonraki siyasi sistemin uyuşturucu kaçakçılığı ve üretimiyle mücadele edeceğini ve komşuları ile iyi bağlar kuracağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

Taliban, meseleleri müzakereler yoluyla çözmeye tamamen hazır ve kararlıdır. Bir sonraki siyasi sistem, aynı zamanda kamu hizmeti altyapıları, kadın hakları, medya hakları ve Afganistan'ın İslami ilkelere uygun olarak diğer tüm uluslarla ikili ilişkilerinin korunmasını da sağlayacak.

Taliban ve Afgan Hükümetinin usul kuralları üzerinde anlaşmaya varmasının ardından barış müzakereleri için bu hafta 3 toplantı düzenledikleri belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER