HaberlerDünyaTaliban'dan "yeni hükümet sistemi İslami olmalı" mesajı

Taliban'dan "yeni hükümet sistemi İslami olmalı" mesajı

​Taliban yetkilisi Molla Abdulgani Baradar, perşembe günü bir oturumda Afganistan'ın bir sonraki siyasi sisteminin İslami ve kapsayıcı olması gerektiğini açıkladı.

Taliban'dan "yeni hükümet sistemi İslami olmalı" mesajı

Taliban lideri yardımcısı Molla Abdulgani Baradar, grubun Afganistan'daki çatışmayı müzakereler yoluyla çözme iradesine sahip olduğunu söyledi.

Baradar, bir sonraki siyasi sistemin uyuşturucu kaçakçılığı ve üretimiyle mücadele edeceğini ve komşuları ile iyi bağlar kuracağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

Taliban, meseleleri müzakereler yoluyla çözmeye tamamen hazır ve kararlıdır. Bir sonraki siyasi sistem, aynı zamanda kamu hizmeti altyapıları, kadın hakları, medya hakları ve Afganistan'ın İslami ilkelere uygun olarak diğer tüm uluslarla ikili ilişkilerinin korunmasını da sağlayacak.

Taliban ve Afgan Hükümetinin usul kuralları üzerinde anlaşmaya varmasının ardından barış müzakereleri için bu hafta 3 toplantı düzenledikleri belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER

Uganda ordusu: Somali'de 189 El Şebab üyesi öldürüldüUganda ordusu: Somali'de 189 El Şebab üyesi öldürüldüHindistan 14 bin Covid-19 vakası ve 155 ölüm bildirdiHindistan 14 bin Covid-19 vakası ve 155 ölüm bildirdiIrak'ta 340 kişinin idamının infazı onaylandıIrak'ta 340 kişinin idamının infazı onaylandıDünya genelinde Covid-19 salgını nedeniyle can kaybı 2 milyon 130 bini geçtiDünya genelinde Covid-19 salgını nedeniyle can kaybı 2 milyon 130 bini geçtiCovid-19 salgını nedeniyle Brezilya'da bin 96 Meksika'da bin 440 ölümCovid-19 salgını nedeniyle Brezilya'da bin 96 Meksika'da bin 440 ölüm
SIRADAKİ HABER