HaberlerDünyaTaliban'dan üyelerine talimat: Yabancı savaşçıları barındırmayın

Taliban'dan üyelerine talimat: Yabancı savaşçıları barındırmayın

​Taliban yaptığı açıklamada, üyelerinden yabancı savaşçılara sığınmamalarını ve saflarına katılmalarına izin vermemelerini istedi.

Taliban'dan üyelerine talimat: Yabancı savaşçıları barındırmayın

Taliban'ın "El Kaide ve diğer gruplarla bağlarını kesme taahhüdüne binaen", grup üyelerinden yabancı savaşçıları barındırmaktan kaçınmalarını ve saflarına katılmalarına izin vermemelerini istediği kaydedildi.

TOLOnews'in haberine göre, Taliban açıklamasında, "Tüm başkanlar ve mücahitler, yabancı uyrukluları saflarına getirmek veya onları barındırmak için keyfi hareketlerden kaçınmaya yönlendirildi" ifadesi kullanıldı.

Taliban, böyle bir girişimde bulunan savaşçıların görevlerinden alınacağı, gruplarının feshedileceği ve daha fazla ceza için askeri işler komisyonuna gönderileceği konusunda uyarıda bulunduğu aktarıldı.

Taliban, başta El Kaide olmak üzere diğer gruplarla bağlarını koruduğu için Afgan ve ABD'li yetkililer tarafından eleştiriliyor. Taliban, El Kaide ve diğer örgütlerle ilişkilerini reddediyor. 

BM izleme ekibinin ocak ayındaki raporuna göre, yaklaşık 11 Afgan vilayetinde 200 ila 500 El Kaide savaşçısı olduğu öne sürülüyor.

Taliban, Doha anlaşmasında El Kaide ve diğer gruplarla bağlarını kesmeyi taahhüt etmişti.

Taliban'ın bu talimatı, Afganistan Hükümeti ile Taliban barış müzakerecilerinin, 36 günlük bir aradan sonra Doha'da bir araya gelerek görüşmelere devam etmeyi kabul etmelerinin ardından geldi.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER