HaberlerDünyaTahran-Kabil stratejik iş birliği planı açıklaması

Tahran-Kabil stratejik iş birliği planı açıklaması

​Afgan yetkililerle buluşmak üzere Kabil'de bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, 5 bölümden oluşan İran-Afganistan stratejik belgesinin 4'ünün tamamlandığını ve kalan bölümün de yakında tamamlanacağını duyurdu.

Tahran-Kabil stratejik iş birliği planı açıklaması

Afgan yetkililerle buluşmak üzere Kabil’de bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, İran’ın her zaman Afganistan halkı ve hükümetinin yanında olduğunu belirtti.

İki komşu olarak İran ve Afganistan’ın ortak çıkarları bulunduğunu altını çizen Irakçi, "Bu durum, Afganistan'da barış ve istikrarın İran'da barış ve istikrar olduğunu ve Afgan halkının refah ve ilerlemesinin İran halkının ilerlemesiyle doğrudan ilişkili olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakçi dün, Afgan mevkidaşı Mirwais Nab, Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ve eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile görüşmüştü.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER