HaberlerDünyaTahran-Kabil stratejik iş birliği planı açıklaması

Tahran-Kabil stratejik iş birliği planı açıklaması

​Afgan yetkililerle buluşmak üzere Kabil'de bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, 5 bölümden oluşan İran-Afganistan stratejik belgesinin 4'ünün tamamlandığını ve kalan bölümün de yakında tamamlanacağını duyurdu.

Tahran-Kabil stratejik iş birliği planı açıklaması

Afgan yetkililerle buluşmak üzere Kabil’de bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, İran’ın her zaman Afganistan halkı ve hükümetinin yanında olduğunu belirtti.

İki komşu olarak İran ve Afganistan’ın ortak çıkarları bulunduğunu altını çizen Irakçi, "Bu durum, Afganistan'da barış ve istikrarın İran'da barış ve istikrar olduğunu ve Afgan halkının refah ve ilerlemesinin İran halkının ilerlemesiyle doğrudan ilişkili olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Irakçi dün, Afgan mevkidaşı Mirwais Nab, Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ve eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile görüşmüştü.

İLGİLİ HABERLER

İran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinİran’dan Biden yönetimine: Trump'ın politikalarını tekrar etmeyinTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorTürkiye Covid-19 aşısında üçüncü adıma geçiyorFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 316 ölüm bildirdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiTrump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdiYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardıYunanistan İyon Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkardı
SIRADAKİ HABER