HaberlerDünyaSüveyş Kanalı gemi trafiğine yeniden açıldı

Süveyş Kanalı gemi trafiğine yeniden açıldı

Süveyş Kanalı'nın tıkanmasına yol açan Panama bandıralı Evergreen Marine şirketi tarafından işletilen 400 metre uzunluğundaki Ever Given yük gemisi, 6 günü geçen sürenin ardından kurtarılırken, kanalda trafik yeniden başladı.

Süveyş Kanalı gemi trafiğine yeniden açıldı

Mısır'daki Süveyş Kanalı’nda Salı günü karaya oturan ve kanalı geçişe tıkayan konteyner gemisi Ever Given gemisi tamamen hareket ettirildi.

Süveyş Kanalı'nda karaya oturan ve Salı gününden kanalda geçişi engelleyen 200 bin tonluk konteyner gemisi Ever Given'ın kurtarılması için 1 haftadır süren çabalar başarıyla sonuçlandı.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Korgeneral Usame Rabie, çalışmalar sonucu geminin başarılı bir şekilde ve tamamen yüzdürüldüğünü ifade ederek geminin yüzde 80 normal yönüne döndüğünü açıkladı. Ever Given'ın hareket ettirilmesi ile kanalda bekleyen 367 gemi yoluna devam edebilecek. Kanaldaki nakliye işlemlerinin ne zaman başlayacağı henüz açıklanmadı.

Öte yandan, hafta sonu yoğunlaşan kurtarma çalışmaları kapsamında 60 fit derinlikte toplam 27 bin ton kum kazılmıştı. Gemiyi yerinden hareket ettirmek için 14 römorkör kullanılmıştı.

Mısır'ın Süveyş Kanalı, uluslararası deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştiriyor. Her yıl yaklaşık 18 bin geminin geçtiği, Asya ve Avrupa arasında ticari gemilerin en önemli güzergahlarından Süveyş Kanalı, dünyanın en önemli su yollarından biri olarak gösteriliyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER