HaberlerDünyaSuudi Arabistan"da Hac mevsiminde deve kurban edilmesi yasaklanabilir

Suudi Arabistan"da Hac mevsiminde deve kurban edilmesi yasaklanabilir

MERS virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla bu yıl Hac mevsiminde Mekke’de deve kurban edilmesinin yasaklanabileceği bildirildi.

Suudi Arabistan"da Hac mevsiminde deve kurban edilmesi yasaklanabilir
MERS virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla bu yıl Hac mevsiminde Mekke’de deve kurban edilmesinin yasaklanabileceği bildirildi.

İngilizce yayınlanan The National gazetesinin haberine göre, Dubai’deki Merkezi Veteriner Araştırma Laboratuvarı bilimsel müdürü Dr Ulrich Wernery, Suudi Arabistan sağlık bakanlığına alınması gerekli tedbirleri tavsiye eden kurulun içerisinde olduğunu söyledi.

Dr. Wernery, Birleşik Arap Emirlikleri’nde deve sürüleriyle ilgili araştırmalar yaptığını ve virüsün bağlantılarını bulmaya çalıştığını belirtti. Riyad’da genetik tıp konferansına katıldığını aktaran uzman, bakanlığa bu yıl deve kurban edilmemesini tavsiye ettiklerini ve tekliflerinin kabul edildiğini söyledi. Develerin ülkenin farklı yerlerinde kurban edilebileceği fakat hacılar tarafından Hac esnasında Mekke’de kesilemeyeceği kaydedildi.

Her yıl Hac mevsiminde Mekke’de 1,3 milyon deve, keçi, koyun ve dana kurban ediliyor. Daha önceleri hacıların kendisi hayvanlarını kurban ederken son yıllarda hacılar artık sadece kupon alarak hayvanlarını kestiriyor.
Uzmanlar, insanlardaki MERS ile develerdeki hastalık arasında genetik linkin bulunmasının ardından hastalığın hayvanlardan insana geçtiğini ve büyük ihtimalle kaynağın develer olduğunu ifade ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, insanlardaki MERS virüsüyle eşleşen virüslere Mısır, Katar ve Suudi Arabistan’daki develerde rastlandığını açıkladı.

Hacı adaylarına ziyaretleri esnasında aşırı kalabalık yerlerden kaçınmaları, maske takmaları ve sık sık ellerini yıkamaları tavsiye edildi.

İLGİLİ HABERLER

Fransa 26 bin Covid-19 vakası ve 351 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 351 ölüm bildirdiRusya Devlet Duması ABD ile varılan START-3 antlaşmasını onayladıRusya Devlet Duması ABD ile varılan START-3 antlaşmasını onayladıİran'dan siyonist işgal rejiminin tehdidine yanıtİran'dan siyonist işgal rejiminin tehdidine yanıtİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 467 artarak 87 bine yaklaştıİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 467 artarak 87 bine yaklaştıDünya genelinde Coronavirus vaka sayısı 101 milyonu geçtiDünya genelinde Coronavirus vaka sayısı 101 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER