HaberlerDünyaSuudi Arabistan, Yemen'de askeri operasyon başlattı

Suudi Arabistan, Yemen'de askeri operasyon başlattı

ABD'deki Suudi Arabistan Büyükelçisi Adel al-Jubeir, Washington hükümetine, ülkesinin Yemen'deki meşru hükümeti korumak için askeri operasyon başlattığını bildirdi.

Suudi Arabistan, Yemen'de askeri operasyon başlattı

Yemen'de giderek güçlenen ve başkent Sana'yı kontrol etmeye çalışan Şii Husi isyancılara karşı hava saldırılarının başladığını bildiren Büyükelçi Adel al-Jubeir, operasyona bazı Körfez ülkelerinin de aralarında bulunduğu 10 ülkenin katıldığını açıkladı. Basın toplantısında konuşan Suudi Büyükelçi, İran tarafından desteklendiğine inanılan Husilerin "her zaman şiddetin yolunu seçtiğini" ifade etti.

"Yemen'in kaybedilmesi bizim için bir seçenek değil" diyen Adel al-Jubeir, operasyon için ABD'den istihbarat desteği alınıp alınmadığına dair bilgi vermedi. Washington'dan tavsiyeler aldıklarını ancak ABD'nin askeri operasyona katılmadığını kaydetti.

Askeri operasyonun Yemen'de sadece bir şehir ya da bölge ile kısıtlı kalmayacağını belirten Jubeir, Suudi Arabistan'ın Yemen halkını ve Yemen Devlet Başkanı Abd-Rabbu Mansour Hadi önderliğindeki meşru hükümeti korumak için gerekli herşeyi yapmaya hazır olduğunu vurguladı. Husi militanların bir askeri üssü ele geçirdiğini aktaran Suudi Büyükelçi, Yemen liderinin şu an nerede olduğuna dair bir yorum yapmadı. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

ABD'nin Virginia eyaletinde silahlı gruplar sokaklara indiABD'nin Virginia eyaletinde silahlı gruplar sokaklara indiRusya’da bir kayak merkezine düşen çığın altında 12 kişi kaldıRusya’da bir kayak merkezine düşen çığın altında 12 kişi kaldıFransa'da Covid-19 nedeniyle ölü sayısı 70 bini geçtiFransa'da Covid-19 nedeniyle ölü sayısı 70 bini geçtiArtan vakalar nedeni ile Venezuela'da bir hafta karantina uygulanacakArtan vakalar nedeni ile Venezuela'da bir hafta karantina uygulanacakSiyonist işgal rejimi 2020 yılında Filistinli gazetecilere yönelik 490 hak ihlali yaptıSiyonist işgal rejimi 2020 yılında Filistinli gazetecilere yönelik 490 hak ihlali yaptı
SIRADAKİ HABER