HaberlerDünyaSuriye'de 2'si ABD'li 43 IŞİD üyesi öldürüldü

Suriye'de 2'si ABD'li 43 IŞİD üyesi öldürüldü

Suriye'de hükümete karşı savaşan örgütlerden İslam Cephe, diğer muhalif silahlı gruplarla Halep'te terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) düzenlediği operasyonda 2'si ABD vatandaşı 43 militanın öldürüldüğünü duyurdu.

Suriye'de 2'si ABD'li 43 IŞİD üyesi öldürüldü

Halep'teki Şehba Press Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Mamun Ebu Ömer, AA'ya yaptığı açıklamada, İslami Cephe'nin, diğer muhalif guruplarla düzenlediği ortak operasyonda 2'si ABD vatandaşı 43 IŞİD üyesini öldürdüğünü söyledi.

IŞİD saflarında muhaliflere karşı savaşan başka ülkelerin vatandaşlarının da olduğunu ifade eden Ebu Mamun, IŞİD safında savaşırken öldürülen ABD vatandaşlarından birinin adının Douglas McAuthur McCain isimli 1981 ILLINOIS doğumlu olduğunu aktardı.

Diğer ABD vatandaşının ismiyle ilgili bilgi vermeyen Ebu Ömer, silahlı muhaliflerin Halep'in kuzeyinde birçok noktada IŞİD'in ilerleyişini durdurduğunu ileri sürdü.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari'den "IŞİD diplomasisi"

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye, Almanya ve Kanada'nın Bağdat büyükelçilerini kabul etti.

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Zebari'nin ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşmelerde, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra Irak'ta hükümet kurma çalışmaları ve IŞİD tehdine karşı mücadele gibi konuların ele aldığı belirtildi.

Zebari'nin, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı'yı kabülünde, iki ülke arasındaki ilişkiler, Irak'ta yaşanan siyasi gelişmeler ve yeni hükümet kurma çalışmalarının görüşüldüğü ifade edilen açıklamada, IŞİD tehdidine karşı verilen uluslararası destek ve ülkenin kuzey kentlerindeki sığınmacılara uluslararası örgütler aracılığıyla insani yardım sağlanması gibi konularda istişare edildiği aktarıldı.

Almanya Büyükelçisi Ekkehard Brose ve Kanada Büyükelçisi Bruno Sakomana'la da görüşen Dışişleri Bakanı Zebari'nin, bölgede ve Irak'ta yaşanan son siyasi gelişmeler ile yeni hükümet kurma çalışmaları hakkında büyükelçilere sunumda bulunduğu bilgisi verilen açıklamada ayrıca ülkesinin, IŞİD'e karşı teknik ve askeri destek konusuna çok önem verdiği ve uluslararası desteğin önemini vurduladığı kaydedildi.

ABD'den IŞİD'e 3 hava saldırısı

ABD ordusu, Erbil ve Musul Barajı yakınlarındaki terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hedeflerine bugün de 3 yeni hava saldırısı düzenledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, savaş uçakları ve uzaktan kumanda edilen insansız hava araçlarıyla yürütülen saldırılarda IŞİD'e ait "humvee" tipi bir araç, bir malzeme aracı ve 3 zırhlı aracın yok edildiği, IŞİD'e ait bir binanın da ağır hasara uğratıldığı belirtildi.

CENTCOM, ABD ordusunun 8 Ağustos'tan bu yana Irak'ta 101 hava saldırısı düzenlediğini bildirdi. (rsfmradio)

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor
SIRADAKİ HABER