HaberlerDünya'Şükran Günü' New York sokaklarında karnaval havasında kutlandı

'Şükran Günü' New York sokaklarında karnaval havasında kutlandı

ABD’de ulusal bir bayram olan Şükran Günü, (Thanksgiving Day) birçok eyalette olduğu gibi New York’ta da kalabalık eşliğinde kutlandı.

'Şükran Günü' New York sokaklarında karnaval havasında kutlandı
Sabahın erken saatlerinde ‘Macy’s Şükran Günü Geçidi’ ile başlayan gösterilere Amerikalılar başta olmak üzere çok sayıda turist büyük ilgi gösterdi.

Etkinlik kapsamında önce 77. Sokak'ta bulunan Mayc’s Herald Meydanı'nda helyum gazı ile şişirilerek hepsi bir arada tutulan balonlar saat 09.00’dan itibaren 34. Cadde'de bulunan Macy’s mağazasına doğru uçuruldu. Bu yıl 88.'si düzenlenen Macy’s yürüyüşünde Örümcek Adam, Mickey Mouse, Kun Fu Panda, Noel Baba gibi çizgi film kahramanları 3,5 saat boyunca New York sokaklarında boy gösterdi. Geçit töreni boyunca yaklaşık 8 bin kişi, giydikleri birbirinden farklı kostümlerle seyircilere unutulmaz anlar yaşattı.

Havanın soğuk olmasına rağmen çok sayıda vatandaş, töreni sokakta izledi. Tören boyunca New York Polis Departamanı (NYPD), 6. Cadde'yi tamamen trafiğe kapattı. Törene katılan çocuklar, çizgi film kahramanlarına sevgi gösterisinde bulundu. Missouri eyaletinden çocukları ile Şükran Günü Geçidi'ni seyretmek için New York'a gelen Brooke Maynard, ilk defa etkinliği izlemenin keyfini yaşadığını dile getirdi. New York'a yaklaşık 14 saatlik mesafeden gelen Alanda yer kapmak için sabah 05.30'dan beri ayakta olduğunu belirten Maynard, "Çocuklarımla ilk defa Şükran Günü etkinliğini kutlamanın heyecanını yaşıyorum. Ailece Şükran Günü'nü New York'ta kutlamak istedik. Geçit törenini iyi seyredebilmek için sabah 5.30'dan beri ayaktayız. Gördüğümüz etkinliğe değer. Çocuklarım da ben de çok heyecanlandım." şeklinde duygularını aktardı.

New York'a 7 saat uzaklıktaki Maine eyaletinden etkinliğe katılan bir başka Amerikalı, Şükran Günü'nün New York'ta çok heyecanlı kutlandığını söyledi. Geçit sırasında bir grup eylemci, Ferguson kasabasında 9 Ağustos’ta silahsız siyah genç Michael Brown’ı vuran beyaz polisin aklanması kararını protesto etti. NYPD, taşkınlık çıkarmak isteyen grubu gözaltına aldı.

1924 yılından bu yana düzenlenen geçit törenini, 3,5 milyon insanın sokaklarda, 50 milyon kişinin de televizyondan takip ettiği tahmin ediliyor. Amerika’ da kasım ayının dördüncü perşembesi kutlanan Şükran Günü 1863′te Başkan Abraham Lincoln tarafından resmi bayram ilan edilmişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER