HaberlerDünyaSu kıtlığı 600 milyon çocuğu etkileyecek

Su kıtlığı 600 milyon çocuğu etkileyecek

​Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Amina Muhammed, 2040 yılına kadar dünyadaki her 4 çocuktan birinin su sıkıntısı yaşayacağını belirtti.

Su kıtlığı 600 milyon çocuğu etkileyecek

Birleşmiş Milletler (BM), 2030 Gündemi Hedefleri ve Suyla İlgili Hedeflerin Uygulanması konulu üst düzey toplantı düzenledi.

Toplantıda konuşan BM Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed, 2040'a kadar dünyadaki 18 yaş altı her 4 çocuktan birinin su sıkıntısının aşırı derecede yüksek olduğu bölgelerde yaşayacağı uyarısında bulundu.

"Su ve sanitasyona evrensel erişim sağlamak için mevcut ilerleme hızının 4 katına çıkması gerekiyor." diyen Muhammed, dünyadaki iklim değişikliği tehditleri, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirliliğin su kıtlığını artıracağı uyarısında bulundu.

Muhammed, 2040 yılına kadar dünyadaki yaklaşık 600 milyona tekabül eden, 18 yaş altı her 4 çocuktan birinin su sıkıntısının aşırı derecede yüksek olduğu bölgelerde yaşayacağına dikkat çekti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER