HaberlerDünyaSpaceX: Türksat 5A görevi için hazır

SpaceX: Türksat 5A görevi için hazır

Türksat 5A haberleşme uydusu herhangi bir aksilik olmaz ise SpaceX’in Falcon 9 roket modeliyle tam olarak bugün (8 Ocak) 04.30 itibari ile gönderilecek.

SpaceX: Türksat 5A görevi için hazır

SpaceX'in sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak uydunun kalkışı SpaceX kadar Türkiye için de büyük önem arz ediyor.

Falcon 9 roketin görev sonunda dikey olarak otonom deniz üstü gemisine ineceği ve bu roketin daha önce üç farklı görevde kullanıldığı da aktarılıyor.

Türksat 5A uydusunu uzaya taşıyacak SpaceX'i ait Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, geçtiğimiz hafta hazırlanan son test prototipi SN8 ile kalkış testine alınmış ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktaya çıkılmıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER