HaberlerDünyaSlovenya Cumhurbaşkanı Türkmenistan"ı ziyaret etti

Slovenya Cumhurbaşkanı Türkmenistan"ı ziyaret etti

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin, Slovenya’dan Türkmenistan’a Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olması önem arz ettiği aktarıldı.

Slovenya Cumhurbaşkanı Türkmenistan"ı ziyaret etti
Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin, Slovenya’dan Türkmenistan’a Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk resmi ziyaret olması önem arz ettiği aktarıldı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, uluslararası kurumlar düzeyinde Türkmen-Sloven işbirliğinin başarılı şekilde devam ettirildiğini, özellikle Slovenya’nın, Türkmenistan’ın enerji güvenliği ile ilgili perspektiflerini desteklediği için Pahor'a teşekkür etti. Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın, Avrupa Birliği ile ilişkilerini geliştirmek istediğini, bundan dolayı AB üyesi olan Slovenya ile ilişkilere önem verdiğini dile getirdi. Türkmen lider, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesine ve ticaret hacminin artırılmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, halkların daha da yakınlaşmasına yardım eden insani ve kültürel ilişkilerin önemli olduğuna vurguladı. Berdimuhamedov, eğitim ve kültür alanlarında karşılıklı çıkar ilişkilerinin derinleştirilmesinin ve bu konuda ortak faaliyetlerin yapılmasının önemine dikkat çekti. Turizm alanında işbirliğinin önemine değinen Türmen lider Berdimuhamedov, turizmin iki ülkenin de ekonomilerine katkısının olduğunu söyleyerek 2017 yılında Aşkabat’ın kapalı alanlarda ve Asya oyunlarına ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, spor alanında tecrübe değişiminin yapılabileceğini belirtti.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ise misafirperver ve sıcak karşıladığı için Türkmen meslektaşına teşekkür etti. Türkmenistan’a gelmenin kendisi için büyük bir onur olduğunu vurgulayan Pahor, Slovenya’nın, iki ülkenin ve halkın çıkarları için karşılıklı işbirliğini başlatmak istediklerini söyledi. Daha sonra taraflar arasında geniş düzeyli görüşmeler oldu. Slovenya Cumhurbaşkanı, Türkmen meslektaşını ülkesine davet etti. İki ülkenin ticaret odaları, dışişleri bakanlıkları arasında ve telekomünikasyon alanlarında anlaşma imzalandı.

İLGİLİ HABERLER

Reşide Tuleyb: “israil ırkçı bir devlettir ve Filistinlileri aşıdan mahrum bırakıyor"Reşide Tuleyb: “israil ırkçı bir devlettir ve Filistinlileri aşıdan mahrum bırakıyor"Azerbaycan 20 Ocak faciasının kurbanlarını anıyorAzerbaycan 20 Ocak faciasının kurbanlarını anıyorMısır ile Katar arasındaki diplomatik ilişkiler yeniden başlıyorMısır ile Katar arasındaki diplomatik ilişkiler yeniden başlıyorİngiltere'de ortaya çıkan Covid-19 mutasyonu en az 60 ülkede tespit edildiİngiltere'de ortaya çıkan Covid-19 mutasyonu en az 60 ülkede tespit edildiTürkmen liderin bozkurt işaretine Kerkük'teki aşiretlerden tepkiTürkmen liderin bozkurt işaretine Kerkük'teki aşiretlerden tepki
SIRADAKİ HABER