HaberlerDünyaSiyonist işgal rejiminin “Apartheid Tıbbı” karşıtı kampanya başlatıldı

Siyonist işgal rejiminin “Apartheid Tıbbı” karşıtı kampanya başlatıldı

Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa el-Bergusi, Filistinlileri Covid-19 aşı sürecinin dışında bırakan işgal rejiminin, ırkçı Apartheid politikasına karşı uluslararası çapta küresel bir kampanyanın başlatıldığını bildirdi.

Siyonist işgal rejiminin “Apartheid Tıbbı” karşıtı kampanya başlatıldı

El-Bergusi, siyınist işgal rejiminin “Apartheid Tıbbı” politikasına karşı başlatılan uluslararası imza kampanyasıyla, işgal altındaki Batı Şeria ile işgalcilerin ambargo zulmüne maruz kalan Gazze Şeridi’nde yaşam mücadelesi veren Filistinlilerin derhal aşılanmasının amaçlandığını vurguladı.

El-Bergusi ayrıca, sağlık alanında önemli çalışmalarıyla tanınan çok sayıda doktorun, bilim adamının yanı sıra birçok ünlü düşünür ve sanatçının kampanyaya destek verdiğini de belirtti.

Siyonist işgal rejimi, zindanlardaki "güvenlik" tutuklularına Covid-19 aşısı yapılmaması için geçen ay ilgili kurumlara talimat gönderdi.

Filistin Esirler Cemiyeti'nin verilerine göre, işgal zindanlarında 190 Filistinli esir Covid-19'a yakalandı.

Apartheid, Afrika'nın güneyinde bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti ile bu devlete bağlı Güneybatı Afrika'da 1948 - 1994 yılları arasında resmî devlet politikası olarak iktidarda bulunan Ulusal Parti hükûmeti tarafından uygulanan ve bu doğrultuda yasalar çıkararak ırksal ayrımcılığı savunan sistemdir.

Apartheid kelimesi Afrikanca "ayrılık" anlamına gelmektedir. Bu süreç Avrupa kökenli beyazlar tarafından, baasskap adı da verilen ve beyaz ırkın diğer ırklardan üstün olduğunu savunan bir ideoloji ile yürütülmüştür.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER