HaberlerDünyaSiyonist işgal rejimi Mescid-i Aksa murabıtlarını alıkoymaya devam ediyor

Siyonist işgal rejimi Mescid-i Aksa murabıtlarını alıkoymaya devam ediyor

Gönüllü Filistinliler olarak bilinen murabıtlar, bir yandan Harem-i Şerif'te oluşturulan ders halkalarında dini ilimler öğrenirken, diğer yandan siyonistlerin baskınlarına karşı burada nöbet tutup baskınlara tepki gösteriyor.

Siyonist işgal rejimi Mescid-i Aksa murabıtlarını alıkoymaya devam ediyor

İşgal rejimi, alıkoyma ve uzaklaştırma gibi gayrimeşru uygulamalarla Aksa murabıtlarını camiyi koruma ve emniyete alma görevlerini bırakmaya zorluyor.

Özellikle son zamanlarda işgal rejimi mahkemeleri, Aksa muhafızlarını görevlerinden vazgeçmeleri için evlerini yıkma, uzaklaştırma, seyahat yasağı koyma gibi cezalar vermeyi sıklaştırdı.

İşgal rejimi son olarak, siyonist yerleşimcilerin baskılarına karşı Mescid-i Aksa’da gönüllü olarak nöbet tutan kadın murabıt Hatice Huveys’i alıkoydu.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, işgalciler, Mescid-i Aksa'ya açılan El-Esbat Kapısı yakınlarında bulunduğu esnada Filistinli Kur’an-ı Kerim hocası Hatice Huveys’i alıkoydu.

Siyonist işgalciler, Filistinli erkek ve kadın aktivistlere uzaklaştırma cezaları vererek Mescid-i Aksa’yı baskınlara karşı savunmasız bırakmayı hedefliyor.

Daha önce de siyonist yerleşimcilerin Aksa'ya baskınlarına tepki gösterdiği için birkaç kez işgalciler tarafından alıkonulan Huveys, son olarak Aksa’dan uzaklaştırılma cezasına çarptırılmıştı. Filistinli kadın murabıt hakkında verilen aralıksız 14 ay uzaklaştırma cezası, 2 Aralık’ta son bulmuştu. Bu süre zarfında Aksa’ya girişi yasaklanan Huveys, namazlarını bu caminin dışında kılıyor ve irşat faaliyetlerini de Aksa’nın dışında yürütüyordu.

Bu tür alıkoymalar, işgal altındaki Kudüs'te yer alan İslami mekanların ziyaretçilere kapatılması ve Filistinlilerin Covid-19 salgını bahanesiyle Mescid-i Aksa'ya gitmelerinin engellenmesi ile eş zamanlı gerçekleşirken yerleşimci teröristlerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınları devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER