HaberlerDünyaSiyonist işgal rejimi Kudüs’ü Yahudileştirmek için faaliyetlerini hızlandırdı

Siyonist işgal rejimi Kudüs’ü Yahudileştirmek için faaliyetlerini hızlandırdı

Kudüs Arazilerini Savunma Komitesi ve Aksa Muhafızları Komitesi üyesi Salih Eş-Şuveyki, işgal rejiminin, Covid-19 bahanesiyle Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirme faaliyetlerini hızlandırdığını belirtti.

Siyonist işgal rejimi Kudüs’ü Yahudileştirmek için faaliyetlerini hızlandırdı

Filistin ve İslami değerler konularında araştırmalar yapan Eş-Şuveyki, siyonist işgal rejiminin Covid-19 salgını sürecinde attığı adımlar, Filistinlilerin maruz kaldığı sorunlar ve bölgedeki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Eş-Şuveyki, siyonist rejiminin, işgal altındaki Kudüs’ün kendi başkenti olduğunu dünyaya kabul ettirmek için, 2020 yılının başından bu yana büyük bir çaba sarf ettiğini, bölgeyi Yahudileştirmek ve utanç vesikası kabul edilen Yüzyılın Anlaşması planını hayata geçirmek için de olmadık yalan ve iftiralara başvurduğunu ifade etti.

Trump ile siyonist Netanyahu, düzenledikleri ortak basın toplantısında 'Yüzyılın Anlaşması' adlı tek taraflı planı açıklamıştı. Siyonist lobilerin hizmetkarlığını yapan Trump, "Kudüs bölünmeden israil’in başkenti olacak" diyerek tüm dünyanın tepkisini üstüne çekmişti.

Uluslararası camianın siyonist işgal rejiminin sahte ve uyduruk politikalarına kanmadığını anımsatan Eş-Şuveyki, tüm dünyayı olumsuz etkileyen Covid-19'u bahane eden işgal rejiminin, Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde çok sayıda yeni kontrol noktaları kurduğu belirtildi.

"İşgal rejimi çifte standart uyguluyor"

Aksa Muhafızları Komitesi üyesi Eş-Şuveyki, işgal polisinin, bir taraftan Covid-19 ile mücadele tedbirlerini ileri sürerek Filistinlilerin işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya gitmesine izin vermezken diğer taraftan siyonist yerleşimcileri avlusunu kirletmek üzere Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ettiğini ve koruma hizmeti verdiğini söyledi. Eş-Şuveyki, işgal rejiminin Harem-i Şerif'e baskın düzenlemeleri için siyonist yerleşimcilere 150 dolar para verdiğini de sözlerine ekledi.

Eş-Şuveyki, işgal polisinin, Covid-19 ile mücadele kapsamında etrafı Cenab-ı Allah tarafından mübarek kılınan Mescid-i Aksa’nın tüm kapılarının kapattığını, Mescide girişlere yaş sınırlaması getirdiğini, Haremi Şerif'te Cuma namazı kılmak isteyen Filistinli Müslümanları engellediğini, hukuksuz uygulamaları ihlal eden veya mukavemet gösteren Filistinlilere yüksek meblağlı para cezaları kestiğini ve Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinin içinde ve dışında ek polis güçleri konuşlandırdığını kaydetti.

Murabıtların Rolü

Kendisini Mescid-i Aksa’nın bir murabıtı olarak takdim eden Eş-Şuveyki, işgal ordusunun operasyonları ve siyonist yerleşimcilerin baskınlarına karşı Aksa’nın avlusunda nöbet tutan murabıtların, hiçbir zaman için Aksa’yı yalnız bırakmadığını, işgalcilerin baskın, tutuklama ve şiddet politikalarına rağmen İslami değerleri savunmaya devam ettiğini ve bölgeyi Yahudileştirmeyi hedefleyen çok sayıda sinsi planı akamete uğrattığını ifade etti.

Mescid-i Aksa çalışanları ve gönüllü muhafızları olarak bilinen murabıtları yıldırmaya çalışan işgalciler, son zamanlarda Filistinli aktivistleri ve nöbetçileri öncelikle Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırarak ardından da tutuklayarak Mescid-i Aksa’yı Yahudi işgalcilerin baskınları karşısında savunmasız bırakmak istiyor.

Gönüllü Filistinliler olarak bilinen murabıtlar, bir yandan Harem-i Şerif'te oluşturulan ders halkalarında dini ilimler öğrenirken, diğer yandan siyonist Yahudilerin baskınlarına karşı burada nöbet tutarak, baskınlara tepki gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER