HaberlerDünyaSiyahî Amerikalıyı vuran polis, işten atıldı

Siyahî Amerikalıyı vuran polis, işten atıldı

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde kaçmakta olan silahsız siyahî bir Amerikalıyı vurmaktan ‘cinayet’le suçlanan beyaz polis memuru işten atıldı. Memur Michael Slager (33), yaklaşık yüz bin nüfuslu ve yarısı siyahlardan oluşan North Charleston şehrinde Cumartesi günü meydana gelen olayın cep telefonu görüntüsünün medyada yayınlanmasından sonra tutuklanmıştı.

Siyahî Amerikalıyı vuran polis, işten atıldı

Basına açıklama yapan North Charleston Belediye Başkanı Keith Summey, “Polis memurunun görevine son verildi; eşi 8 aylık hamile. Memurun görevine son vermekle birlikte belediye eşinin sigorta masraflarını bebek doğana kadar üstlenecek. İnsanî olanın bu olduğunu düşündük.” diye konuştu.

Olay anını kaydeden Feidin Santana, NBC televizyonuna yaptığı açıklamada Walter Scott'ın (50) polisin şok tabancasına ikinci defa maruz kalmamak için kaçtığını açıkladı. Polisin kötü bir karar aldığını söyleyen Santana, “Bence Scott bunu hak etmedi.” diye konuştu.

Görüntülerde Slager'ın kurbanla tartıştığı görülüyor. Walter Scott'ın kaçmaya başlaması üzerine silahını çeken polis memuru arkasından defalarca ateş ediyor.

Michael Slager, hakkında yapılan suçlamalar sabit görülürse ömür boyu hapis ya da idam cezası alabilecek.

ABD'li polislerin silahsız siyahları daha önce de öldürdüğü vakalar, ülke çapında protestocuların emniyet teşkilatını ırkçılık ve aşırı güç kullanmakla suçlamasına sebep olmuştu. Olaylara karışan polislerin çok azı suçlu bulunmuştu. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Siyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduGazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor Gazzeli çiftçiler buruk bir hasat dönemi geçiriyor
SIRADAKİ HABER