HaberlerDünyaŞengal'de silahlı güçlere verilen süre bugün doluyor

Şengal'de silahlı güçlere verilen süre bugün doluyor

Irak Kürdistan Bölgesi ile merkezi hükümet arasında imzalanan anlaşmaya göre, ilçe merkezindeki resmi olmayan tüm güçlerin bugün itibariyle bölgeden çekilmesi gerekiyor.

Şengal'de silahlı güçlere verilen süre bugün doluyor

Erbil ile Bağdat arasında geçen yıl Ekim ayında imzalanan "Şengal Anlaşması"na göre bölgedeki tüm silahlı güçler ilçeden çıkarılarak yerine 2 bin 500 kişilik yerel polis gücü konuşlandırılacak.

PKK'ye yakınlığı ile bilinen Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ), Erbil ile Bağdat arasındaki anlaşmayı kabul etmiyor. Yine YBŞ'nin de çatısı altında bulunduğu Şengal Demokratik Özerk Yönetimi ile Iraklı yetkililer arasında 5 aydır devam eden görüşmelerden de bir sonuç alınamadı.

Kürdistan Bölgesi ile Irak merkezi hükümeti, 9 Ekim 2020'de Şengal'in yeniden inşası, mültecilerin dönüşünün sağlanması, idaresi ve güvenliği konusunda anlaşma imzalamıştı. Anlaşma gereği bölgenin güvenliğinden Bağdat sorumlu olacak. Heşdi Şabi ve PKK'ye yakınlığı ile bilinen örgütler Şengal'den çıkarılacak.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER