HaberlerDünyaSelin vurduğu Endonezya'da görülen "hava patlaması" dehşete düşürdü

Selin vurduğu Endonezya'da görülen "hava patlaması" dehşete düşürdü

​​Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinde sel ve heyelan nedeniyle onlarca kişi hayatını kaybederken denizde oluşan "hava patlaması" izleyenleri hayrete düşürdü.

Selin vurduğu Endonezya'da görülen "hava patlaması" dehşete düşürdü

Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinde sel ve heyelan nedeniyle şu ana kadar onlarca kişi hayatını kaybetti, bir o kadar kişiden de haber alınamıyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde sel, heyelan ve fırtınanın oluşturduğu tahribat gözler önüne seriliyor.

Paylaşılan görüntülerde bazı evlerin suya gömüldüğü, birçok hayvanın akıntıya kapıldığı, ağaçların devrildiği görülüyor.

İzleyenler hayrete düştü

Amatör kameralara yansıyan ve Doğu Nusa Tenggara açıklarında çekildiği belirtilen bir video ise izleyenleri hayrete düşürdü.

Görüntülerde, büyük bir yağmur kütlesinin adeta aşağı doğru boşaldığı ve deniz suyunun yükseldiği görülüyor.

Uzmanlar: Bu bir "Downburst" olayı

İLKHA'nın görüştüğü Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğündeki hava uzmanları, söz konusu hava olayının "aşağı doğru hava patlaması" olduğunu ve literatürde " Downburst " olarak geçtiğine dikkat çekti.

Uzmanlar, hava olayının bir benzerinin ancak daha küçük boyutuyla 2017 yılında İstanbul'da dolu ile birlikte görüldüğünü hatırlattı.

Downburst nedir?

Downburst, çok sıcak hava kütlesiyle çok soğuk hava kütlesinin çarpışması sonucunda meydana gelmektedir. "Downburst" olarak adlandırılan bu meteorolojik hadise, kasırga boyutunda hasarlar doğurabilmektedir. Etkisi bu sebeple tehlikeli boyutlardadır.

Bu meteorolojik hadisede, hızla yere çöken hava, yere çarpmasıyla birlikte daha fazla gidemeyeceği için aynı hızla yanlara doğru yön alır. İstanbul’da 27 Temmuz 2017 dolu felaketinde yaşanan hadise bu şekildeydi. Yer seviyesinde gerçekleşen şiddetli yatay rüzgarlarla büyük dolu tanelerini adeta bir mermi gibi insanlara, araçlara, evlere savurdu.

Çoğu kişi o dönem "downburst" ile ilk defa tanışmıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER