HaberlerDünyaSeçim kazanan Rousseff liderlik keyfini süremiyor

Seçim kazanan Rousseff liderlik keyfini süremiyor

Seçim sonrası söz verdiği reform hareketine çeşitli mali düzenlemelerle başlayan Dilma Rousseff, bu kapsamda getirilen yeni zamlar ve mali kısıtlamalar nedeniyle Brezilya medyasının eleştiri odağı haline geldi. Rousseff, bir yandan parti yakınlarının...

Seçim kazanan Rousseff liderlik keyfini süremiyor
Seçim sonrası söz verdiği reform hareketine çeşitli mali düzenlemelerle başlayan Dilma Rousseff, bu kapsamda getirilen yeni zamlar ve mali kısıtlamalar nedeniyle Brezilya medyasının eleştiri odağı haline geldi. Rousseff, bir yandan parti yakınlarının adı geçen büyük yolsuzluk davası ile sarsılan imajını düzeltmeye çalışırken diğer yandan seçim öncesi büyük eleştiriler topladığı ekonomi çevrelerinin sempatisini yeniden kazanmak için mücadele veriyor.

Girdiği seçimleri yüzde 1,5’lik küçük bir farkla kazanan İşçi Partisi’nin (PT) adayı ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yeniden seçilmiş olmanın keyfini süremiyor. Kampanya sürecinde muhalefet kanadından yoğun baskıya maruz kalan Rousseff, ekonomi çevreleri ve iş dünyası ile keskin bir görüş ayrılığına düşmüştü. Seçim sonrası yaptığı zafer konuşmasında diyalog çağrısı yapan ve reform sözü veren Rousseff, ilk olarak kabineyi revizyona tabi tuttu. Maliye Bakanını değiştiren ve özellikle ekonomi kadrosunu güçlendiren Brezilya lideri, kamu harcamalarını dizginlemek için ödenekleri kıstı ve kamu bankalarının hareket alanını daraltma yoluna gitti. Bununla birlikte bir dizi önleme başvuran Rousseff benzine yapılan zam ve yeni vergi yükümlülükleri ile tepki topladı. Ekonomiye makyaj yapmakla itham edilen Rousseff, ayrıca giderek büyüyen dış ticaret açığından sorumlu tutuluyor. Merkez bankasının seçimlerden üç gün sonra faiz oranlarını artırması ise piyasaların Rousseff’e güvenmediği şeklinde yorumlandı.

Bununla birlikte ülkenin en büyük kamu şirketi Petrobras bünyesinde yolsuzluk yapıldığının açığa çıkması ve tüm sürecin Rousseff’in bilgisi dahilinde olduğu iddiaası iktidarı zor duruma soktu. Yargı süreci halen devam eden skandalın Rousseff yönetimini ne ölçüde etkileyeceği henüz bilinmiyor.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER