HaberlerDünyaSarkozy siyasete geri döndü

Sarkozy siyasete geri döndü

Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de aday olduğu ana muhalefet partisi Halk Hareket Birliği (UMP) başkanlık seçimleri sona erdi. 268 bin üyenin yüzde 68'inin katılıdğı seçimlerde Nicolas Sarkozy yüzde 64,5 oy oranına ulaşak UMP Başkanı seçildi.

Sarkozy siyasete geri döndü

2007 yılında cumhurbaşkanı seçildikten sonra UMP başkanlığından ayrılan Sarkozy, böylece 7 yıl sonra yeniden partisinin başına dönmüş oldu. Seçim sonucunu Facebook hesabından değerlendiren Sarkozy, sonuçların UMP için yeni bir başlangıç olduğuna değindi. Pazartesi günü büyük birliktelik için partinin güçlü isimleri ile yol haritasını belirleyeceklerini aktardı.

Seçimlerde ikinci sırayı isi yüzde 29,18 oy oranıyla eski Tarım Bakanı Bruno Le Maire elde etti. Le Maire aldığı oy oranıyla seçimlerden önce kendisiyle ilgili yapılan tahminlerin de üzerine çıkmayı başardı. Fransız medyası da seçimin gizli galibi olarak Bruno Le Maire'i gösterdi. Birkaç ay önce hiç bir politik ağırlığı olmayan Le Maire'in, eski cumhurbaşkanına karşı giriştiği yarışta aldığı yüzde 30 oy oranıyla partide söz sahibi konuma geldiğine değinildi. Le Maire de seçimlerden sonra yaptığı açıklamada UMP seçmeninin kendisine verdiği oy ile yenilik beklentisini dile getirdiğini kaydetti. Ayrıca Sarkozy yönetimindeki UMP'nin, artık yüzde 30'luk oya ulaşan Le Maire'i dikkate almak zorunda kalacağı vurgulanıyor. Son olarak seçimlerde üçüncü sırayı ise 6,32'de kalan milletvekili Herve Mariton elde etti.

Bu arada seçimlerden önce yapılan yorumlarda Sarkozy'nin yüzde 75 ve üzerine çıkması ile 2017 cumhurbaşkanlığı için kendisine büyük avantaj sağlayacağına vurgu yapılmıştı. Nicolas Sarkozy'nin yüzde 65'de kalması durumunda ise bunun eski cumhurbaşkanı için başarı olmayacağına değinilmişti.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER