HaberlerDünyaSarkozy: Okul kantinlerinde domuzsuz menü laikliğe aykırı

Sarkozy: Okul kantinlerinde domuzsuz menü laikliğe aykırı

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, okul kantinlerinde Müslüman ve Yahudi öğrencilere domuzsuz menü hazırlanmasına karşı olduğunu söyledi.

Sarkozy: Okul kantinlerinde domuzsuz menü laikliğe aykırı

RTL radyosuna konuşan Sarkozy, kantinlerde tek tip menü olması gerektiğini savundu. Okullardaki alternatif menünün laikliğe aykırı olduğu iddia etti. Devletin kurallarının Müslümanlar, dindarlar, ve herkesi kapsadığını söyleyen Sarkozy, "Cumhuriyetin, uygulanması gereken kuralları var, hiçbir agresiflik sergilenmeksizin kararlılıkla ugulanmalıdır." dedi.

10 yıl önce bu konuda takındığı farklı görüşe de açıklık getiren Sarkozy, "10 yıl önce size farklı cevap verdim çünkü durumun bu kadar ciddi olduğunu düşünmüyordum." dedi. Sarkozy, partisinin bugün cumhuriyet kurallarının müsamaha gösterilmeden uygulanmasını isteyen Fransızların sözcüsü olduğunu savundu.

"30 SENE ÖNCE BAŞÖRTÜSÜ YOKTU"

Okul kantinlerinde alternatif yemek seçeneğinin 30 yıldır uygulanıyor olmasının hatırlatılması üzerine de Sarkozy, 30 sene önceki durumla bugünkü durumun aynı olmadığını iddia etti. "30 sene önce herşey daha sakindi. Başörtüsü yoktu. Toplumlar arasındaki gerginlik bugünkü gibi değildi. Farklı kimliğe sahip insanların oyları suistimal edilmiyordu. Yabancı göçü ile ilgili aynı şeyleri söylemiyorduk." dedi. Uygulamanın bu şekilde devam etmesi halinde ilerde okul kantinlerinde Müslüman çocuklarına ayrı bir masa, Yahudi çocukarına da farklı bir masa uygulamasına yol açılabileceğini aktardı.

"LAİKLİK BASKI DEĞİL FARKLILIKLARA SAYGI DEMEK"

Sarkozy’nin okul kantinlerinde alternatif yemekleri hedef alan çıkışı kendi partisi Halk Hareketi Birliği'nden (UMP) itiraz geldi. Sarkozy döneminin Başbakanı François Fillon, eski cumhurbaşkanına katılmadığını kaydetti. Fillon, "Var olan dinler ve onların getirdiği kısıtlamalar var. Laiklik, dinler üzerinde baskı değil farklılıklara saygı demek." ifadelerini kullandı.

Kasım ayında UMP Genel Başkanlığı seçimlerinde Sarkozy’nin rakibi olan Bruno Le Maire de çocukların yemeğine karışmanın yanlış olduğunu belirterek, "Ben yemek seçiminin çocuklara bırakılmaya devam edilmesi gerektiğini savunuyorum." diye konuştu. Sarkozy’ye yakın isimlerden Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi de "Domuz yemenin yasak olduğu ailede büyüyen çocuğa domuz tüketmesi yönünde baskı yapamayız." dedi.

Okullarda tek tip yemek tartışması, Sarkozy’nin genel başkanlığını yaptığı Halk Hareketi Brliği’nden (UMP) Chalon-sur-Saône Belediye Başkanı Gilles Platret’in kendi bölgesindeki okul kantinlerinde domuzsuz menüleri kaldırmasıyla başlamıştı. Sarkozy, Platret’in kararına destek vererek bunun doğru bir karar olduğunu savunmuştu.

Nicolas Sarkozy’nin Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimlerin ikinci turu öncesi başlattığı ‘kantinlerde tek yemek tartışması’, yerel seçimlerin ilk turunda yüzde 26 oy ile ikinci sırada yer alan aşırı sağ seçmeni çekmeye dönük bir hamle olarak yorumlanıyor. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Rusya'da salgına bağlı 575 ölüm 19 bin yeni vakaRusya'da salgına bağlı 575 ölüm 19 bin yeni vakaCovid-19 salgınında son 24 saatte Brezilya'da bin 283 Meksika'da bin 623 can kaybıCovid-19 salgınında son 24 saatte Brezilya'da bin 283 Meksika'da bin 623 can kaybıHindistan'da salgın nedeniyle ölü sayısı 123 artarak 154 bine yaklaştıHindistan'da salgın nedeniyle ölü sayısı 123 artarak 154 bine yaklaştıSiyonist çetelerin Mescid-i Aksa’ya baskınları devam ediyorSiyonist çetelerin Mescid-i Aksa’ya baskınları devam ediyorKatar'dan BAE'ye uçak seferleri yeniden başladıKatar'dan BAE'ye uçak seferleri yeniden başladı
SIRADAKİ HABER