HaberlerDünyaRusya'nın 2018 Dünya Kupası ev sahipliği tartışmaya açıldı

Rusya'nın 2018 Dünya Kupası ev sahipliği tartışmaya açıldı

Ukrayna’nın doğusunda MH 17 sefer sayılı uçağın düşürülmesinden dolayı eleştirilerin hedefinde olan Rusya’nın 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği de sorgulanmaya başladı.

Rusya'nın 2018 Dünya Kupası ev sahipliği tartışmaya açıldı
Ukrayna’nın doğusunda MH 17 sefer sayılı uçağın düşürülmesinden dolayı eleştirilerin hedefinde olan Rusya’nın 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği de sorgulanmaya başladı.

Ukrayna krizinin çözümüne katkı sağlamasını talep eden batı ülkeleri henüz bunu başarabilmek için ne tür yaptırıma başvurabilecekleri konusunda fikir birliği sağlamış değil. Almanya’da ise bazı siyasetçiler dünya futbol şampiyonasına 2018’de Rusya’da yapılmasının doğru olmadığını dile getirdi. Birlik Partileri (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Michael Fuchs, Dünya Kupası’na ev sahipliği başka bir ülkeye verilmesinin sert ekonomik uygulamalardan daha etkili olduğu görüşünde.

Handelsblatt Online’a açıklamada bulunan Fuchs, Rusya’ya uygulanacak muhtemel ticari ambargonun kolay ihlal edilebileceğini, Rusya’nın hava sahaların güvenliğini temin edemediği için FIFA’nın 2018 Dünya Kupası’nı başka bir ülkede düzenlemeyi gündeme alması gerektiğini belirtti. Birlik Partililer arasında birçok siyasi aynı talebi gündeme getirirken,

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkanı, Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel ise 4 yıl sonra yapılacak Dünya Kupası’nın tartışmasını şimdi yapılmasını ‘çok akıllıca’ bulmadığını söyledi.

RUSYA'YA AVRUPA'DAN SİLAH SEVKIYATI DEVAM EDİYOR

Diğer taraftan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’ya ekonomik yaptırımı gündemdeyken Fransa ve İngiltere’nin Rusya’ya silah satmaya devam ettiği ortaya çıktı. İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı William Hague’nin Rusya’ya silah ihracatını durdurulacağı yönünde taahhütte bulunduğu, ancak çok az satış lisansının iptal edildiği, silah ihracatının ise devam ettiği Alman medyasında yer aldı. Fransa ise Ukrayna krizine rağmen Rusya’ya ekim ayında sipariş edilen iki savaş gemiden birini teslim etmeye hazırlanıyor.

Fransa Devlet Başkanı François Hollande söz konusu anlaşmanın 2011 yılında yapıldığını savundu. Savaş gemileri teslim edilmemesi durumunda Fransa’nın 1,1 milyar Euro’yu geri ödemesi gerektiği dile getirildi.

İLGİLİ HABERLER

Biden'ın yemin töreninde görevli 12 muhafız görevden alındıBiden'ın yemin töreninde görevli 12 muhafız görevden alındıTrump ve bazı üst düzey ABD yetkililer İran tarafından yaptırım listesine alındıTrump ve bazı üst düzey ABD yetkililer İran tarafından yaptırım listesine alındıFransa'da son 24 saatte 23 bin 608 yeni vaka kaydedildi 373 kişi hayatını kaybettiFransa'da son 24 saatte 23 bin 608 yeni vaka kaydedildi 373 kişi hayatını kaybettiGina Haspel CIA Direktörlüğü görevinden istifa ettiGina Haspel CIA Direktörlüğü görevinden istifa ettiİtalya 10 bin Covid-19 vakası ve 603 ölüm bildirdiİtalya 10 bin Covid-19 vakası ve 603 ölüm bildirdi
SIRADAKİ HABER