HaberlerDünyaRusya: Nükleer anlaşma konusunda İranlı yetkililerin açıklamalarını dikkate alacağız

Rusya: Nükleer anlaşma konusunda İranlı yetkililerin açıklamalarını dikkate alacağız

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İran ile yapılan nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) hakkında açıklamalarda bulundu.

Rusya: Nükleer anlaşma konusunda İranlı yetkililerin açıklamalarını dikkate alacağız

Zaharova yaptığı açıklamada, "ABD'nin İran nükleer anlaşmasına ilişkin geri dönüşü herhangi bir ön şart veya talebe tabi olmamalıdır." ifadelerine yer verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, "Bu konuda ilerleme kaydedeceğimize inanıyoruz ve İranlı yetkililerin açıklamalarını dikkate alacağız" dedi.

İran ile yapılan nükleer anlaşma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimî üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015'te imzalanmıştı.

Trump yönetime geldikten sonra, ABD'nin anlaşmadan çekildiğini açıklamış ve İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

İLGİLİ HABERLER

İran Kevir Çölü'ndeki tatbikatta balistik füze denediİran Kevir Çölü'ndeki tatbikatta balistik füze denediDışişleri Bakanlığından Filistin'e "seçim" desteğiDışişleri Bakanlığından Filistin'e "seçim" desteğiCoronavirus vaka sayısı 94 milyon 300 bini geçtiCoronavirus vaka sayısı 94 milyon 300 bini geçtiİran'ın güneyinde 5,5 büyüklüğünde depremİran'ın güneyinde 5,5 büyüklüğünde depremDSÖ: Aşı pasaportunu tavsiye etmiyoruzDSÖ: Aşı pasaportunu tavsiye etmiyoruz
SIRADAKİ HABER