HaberlerDünyaRusya Müslümanlarından Ukraynalı savaş mültecilerine yardım

Rusya Müslümanlarından Ukraynalı savaş mültecilerine yardım

Rusya Müftüler Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Zekat Vakfı, Ukraynalı savaş mültecileri için yardım kampanyası başlattı.

Rusya Müslümanlarından Ukraynalı savaş mültecilerine yardım
Rusya Müftüler Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Zekat Vakfı, Ukraynalı savaş mültecileri için yardım kampanyası başlattı.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın Zafer Parkı’nda kurulan Ramazan çadırında, söz konusu vakfın organize ettiği iftar yemeğine çok sayıda davetli katıldı. Aralarında Rusların da bulunduğu ve çoğunluğu Orta Asya ve bölge ülkelerinden katılımcıların olduğu iftarda konuşan Moskova Müftüsü ve Zekat Vakfı Başkanı İldar Alautdinov, zekatın İslam’ın beş şartından biri olduğunu hatırlattı. Alautdinov, “Zekat mali bir ibadettir, hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Kelime olarak, temizlik, bereketli, iyi ve düzgün olmak anlamını taşıyor. Vakıf olarak bize getirilen zekatları, ihtiyacı olan kimselerle paylaşıyoruz. Onların sorunları için bu paraları harcıyoruz. Biz herkese el tutmaya çalışıyoruz. Vatandaşların dertlerine derman olmak için tüm gücümüzü seferber ediyoruz. 2011 yılında kurulan Zekat Vakfı, Rusya’da çok hayırsever projelere imza attı, herkesin takdirini kazandı.” şeklinde konuştu.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Alautdinov, Ukraynalı mülteciler için yardım kampanyası başlattıklarını ifade etti. Müftü, “Savaş nedeniyle Ukrayna’dan Rusya’ya yaklaşık 500 bin mülteci geldi. Rusya’da herkes onlara yardımcı oluyor. Müslüman toplumu olarak bizler de evlerini terketmek zorunda kalan insanlara ilgisiz kalamayız. Zekat Vakfı aracılığıyla Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Kabardey-Balkarya’da kampta kalan savaş mültecilerine bin adet mont ve 100 adet gömlek gönderdik. Daha sonra gıda yardımı da yapmayı planlıyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Fransa 26 bin Covid-19 vakası ve 351 ölüm bildirdiFransa 26 bin Covid-19 vakası ve 351 ölüm bildirdiRusya Devlet Duması ABD ile varılan START-3 antlaşmasını onayladıRusya Devlet Duması ABD ile varılan START-3 antlaşmasını onayladıİran'dan siyonist işgal rejiminin tehdidine yanıtİran'dan siyonist işgal rejiminin tehdidine yanıtİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 467 artarak 87 bine yaklaştıİtalya'da salgın nedeniyle can kaybı 467 artarak 87 bine yaklaştıDünya genelinde Coronavirus vaka sayısı 101 milyonu geçtiDünya genelinde Coronavirus vaka sayısı 101 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER