HaberlerDünyaRusya'dan ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarına tepki: Uluslararası hukuka saygısızlık

Rusya'dan ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarına tepki: Uluslararası hukuka saygısızlık

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin alımı nedeniyle CAATSA yaptırımlarını uygulama kararının uluslararası hukuka saygısızlık olduğunu belirtti.

Rusya'dan ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarına tepki: Uluslararası hukuka saygısızlık

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Türkiye’ye yönelik açıkladığı CAATSA yaptırımlarını değerlendirdi.

Lavrov, “Bu elbette uluslararası hukuka karşı küstahça bir tavrın bir başka tezahürü, ABD’nin yıllardır, hatta onlarca yıldır sola sağa savururcasına uyguladığı gayri meşru tek taraflı yaptırımlara başvurmasıdır. Elbette bunun, askeri teknik iş birliği alanı dahil uluslararası iş bölümünün sorumluluk sahibi bir katılımcısı olarak ABD’nin uluslararası arenadaki güvenilirliğine katkıda bulunmadığını düşünüyorum” dedi.

Lavrov, “ABD’nin Türkiye’ye S-400 alımı yüzünden yaptırım kararı alması beklenmedik bir haber değil, ABD bunu bir yıldan fazla bir süredir konuşuyordu, bu yüzden sürpriz değil. "ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

İngiltere'de Covid-19 nedeniyle günlük ölü sayısı 2 binlere dayandıİngiltere'de Covid-19 nedeniyle günlük ölü sayısı 2 binlere dayandıABD'de Covid-19 salgınında son 24 saatte 2 bin 906 ölümABD'de Covid-19 salgınında son 24 saatte 2 bin 906 ölümAkdeniz'de göçmen teknesi battı: 43 ölüAkdeniz'de göçmen teknesi battı: 43 ölüAlmanya'da pandemiyle mücadele kapsamında maske kullanımında yeni düzenlemeye gidiliyorAlmanya'da pandemiyle mücadele kapsamında maske kullanımında yeni düzenlemeye gidiliyorİspanya'da şiddetli patlamaİspanya'da şiddetli patlama
SIRADAKİ HABER