HaberlerDünyaRusya: Batılı ülkeler salgın sürecinde iş birliğinden kaçınıyor

Rusya: Batılı ülkeler salgın sürecinde iş birliğinden kaçınıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Coronavirus salgınının ve salgın nedeniyle küresel ekonomide görülen çöküşün, çabaların birleştirilmesini gerektirdiğini, Batılı ülkelerin ise bu durumu görmezden gelerek egoist tutum sergilediğini bildirdi.

Rusya: Batılı ülkeler salgın sürecinde iş birliğinden kaçınıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Batılı ülkelerin salgın sürecinde iş birliğinden kaçınmasını eleştirerek, "Covid-19, ülkelerin sosyo-ekonomik temellerine ve vatandaşların belirli haklarına önemli bir darbe vurdu. En önemli şey olan yaşama hakkı tehdit altında kaldı. Salgın sonucunda küresel ekonomideki çöküş, işsizliğin ciddi oranda artmasına yol açtı, sosyal güvensizliği tırmandırdı. Bazı ülke ve bölgelerin gelişimindeki eşitsizlik artıyor" dedi.

Tüm dünyanın bu tür sorunların çözümüne odaklanması, çözüm yollarının birlikte aranması ve BM İnsan Hakları Konseyi'nin potansiyelinin kullanılması gerektiğini kaydeden Lavrov, "Maalesef, pandemiye ve açıkça görülen çabaları birleştirme ihtiyacına rağmen bazı Batılı meslektaşlarımız egoist tutumlarını gözden geçirme, güce dayalı yaklaşımlardan, gayri meşru şantaj ve baskı metotlarından vazgeçme niyetinde değil" ifadelerine yer verdi.

Lavrov, "Batılı ülkeler, insan haklarının kullanılması önündeki hukuk dışı kısıtlamaların ölümcül etkisine göz yummaya bilinçli olarak devam ediyor. Burada sadece insani konuların politize edildiğini değil, pandeminin istenmeyen hükümetleri cezalandırmak için kullanıldığını da görüyoruz" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER