HaberlerDünyaRusya, Abhazya ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı

Rusya, Abhazya ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı

Gürcistan’dan tek taraflı olarak ayrılan ve bağımsızlığını ilan eden Abhazya ile Rusya arasında stratejik işbirliği ve ortaklık anlaşması imzalandı. Rusya’nın Karadeniz kenti Soçi’de yapılan toplantıda anlaşmayı Rusya Devlet Başkanı...

Rusya, Abhazya ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı
Gürcistan’dan tek taraflı olarak ayrılan ve bağımsızlığını ilan eden Abhazya ile Rusya arasında stratejik işbirliği ve ortaklık anlaşması imzalandı. Rusya’nın Karadeniz kenti Soçi’de yapılan toplantıda anlaşmayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba imzaladı.

Rusya ve Abhazya arasında ilişkilerin başarılı bir şekilde geliştiğine değinen Putin, “Abhazya’nın güvenliğini garanti altına almak, insanların yaşamlarını iyileştirmek ve diğer işbirliği alanları için ek anlaşmalara ihtiyaç olduğu değerlendirildi… Abhazya’nın sınırları daha güvenli hale gelecek. Ticari ve ekonomik ilişkilerimiz gelişecek. Abhazya’ya yönelik yardımlarımızı da iki kat artıracağız.” dedi. Rus lider 2015 için Abhazya’ya 5 milyar ruble yardımda bulunacaklarını söyledi.

Abhazya’nın uzun süre zorlu bir dönemden geçtiğini, anlaşmanın imzalanması ile yeni bir döneme girildiğini ifade eden Hacimba da, Rusya’nın sağladığı yardımların Abhaz halkına destek olacağını ifade etti.

Rusya ile sağlanan anlaşma sayesinde Abhazya’nın ekonomik potansiyelinin gelişimi için fırsat doğduğunu ifade eden Hacimba, “Bugüne kadar sosyal projelere odaklandık. Şimdi de ekonomik imkanlarımızı geliştirmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Anlaşmanın 10 yıl süreli olduğu ve 5 yıl dönemlerle uzatılacağı belirtildi.

Rusya ile Abhazya arasında imzalanan anlaşmaya başkent Sohum’da yapılan gösterilerle destek verildi. Hükümet Sarayı yanında Hacımba taraftarlarının katılımı ile yapılan mitingde anlaşmaya tam destek verilirken, ana muhalefet partisi Amtsahara kent merkezinde yaptığı gösteride anlaşmanın bazı maddelerine tepki gösterdi. Muhalefete göre, savunma, ekonomik politikalar ve iç siyasetle ilgili bazı maddeler yeniden ele alınmalı.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER