HaberlerDünyaRus şirketlere casus virüs saldırısı

Rus şirketlere casus virüs saldırısı

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerle sorun yaşayan Rusya’nın telekomünikasyon şirketleri dahil, bir çok devlet şirketini hedef alan Regin adı verilen casus virüs saldırısı yapıldığı açıklandı.Symantec anti virüs yazılım şirketinin...

Rus şirketlere casus virüs saldırısı
Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerle sorun yaşayan Rusya’nın telekomünikasyon şirketleri dahil, bir çok devlet şirketini hedef alan Regin adı verilen casus virüs saldırısı yapıldığı açıklandı.

Symantec anti virüs yazılım şirketinin yaptığı açıklamaya göre, casus virüs saldırısında Batılı istihbarat kurumları etkin rol oynuyor. Yeni casus virüs Regin’in teknik özelliklerinin İran nükleer programını hedef alan Amerikan yazılımı Stuxnet’in üzerinde olduğu, aylar hatta yıllarca yapılan çalışma sonucu üretildiği ifade ediliyor.

Symantec şirketi yetkililerine göre Regin, Microsoft posta serverları ve uluslar arası telefon konuşmalarına Regin casus yazılımı ile ulaşılabiliyor.

Sputnik’in (Ria Novosti) haberine göre ileri seviyede kompleks casus virüs Regin, 2008’den bu yana hükümet, iş dünyası ve bireysel bilgilere ulaşmak için kullanılıyor.

Symantec’e göre 2013’de yeniden güncellenen virüs en azından 10 ülkeye yönelik operasyonlarda etkin bir şekilde kullanılıyor. Bu ülkeler arasında yüzde 28’le Rusya ilk sırada yer alıyor. Suudi Arabistan, İran, Hindistan, Belçika, Meksika ve Avusturya gibi ülkeler de bu virüsün hedefleri arasında.

İLGİLİ HABERLER

İran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiİran Dışişleri Bakanı Zarif'ten işgal rejimine "nükleer tesis" tepkisiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiLübnan Hizbullah yetkilisinden "İran nükleer anlaşması" değerlendirmesiEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıEkvador'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini merkez sağ aday kazandıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıHindistan'da Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 170 bini aştıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajıTürkiye'den Endonezya'daki deprem için taziye mesajı
SIRADAKİ HABER